ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski

specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii


dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady dietetyka w zakresie chorób cywilizacyjnych

Zapisy nr tel.: 602-395-601

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski
specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii

dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady w zakresie chorób cywilizacyjnych

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

Internet a odchudzanie

Internet jest nieprzebranym źródłem informacji. Osoby otyłe lub z lekką nadwagą mogą przeglądać tysiące stron stworzonych specjalnie dla nich. Najczęściej można na nich znaleźć przykładowe diety, ćwiczenia na odpowiednie części ciała, wskazówki, co do postępowanie, a także gotowe jadłospisy na kilka tygodni. Bardzo często strony o tematyce odchudzania są częścią dużych serwisów internetowych, które oferują zalogowanym członkom także i porady ekspertów. Niestety, takie porady są płatne i najczęściej by móc je uzyskać należy najpierw opłacić abonament za użytkowanie konta w serwisie. Takie praktyki są bardzo częste i dzisiaj już nikogo nie dziwią.

Opłaty nie są zazwyczaj wysokie i sięgają najczęściej kilkudziesięciu złotych miesięcznie. W zamian mamy jednak dostęp do wielu różnych funkcji. Można do nich zaliczyć licznik wagi, postępy w treningu, ilość spalonych kalorii, przyrost masy mięśniowej, lista zakupów do przyrządzenia proponowanych posiłków, lista badań, jakie należy wykonać, jak również preparatów, które mogą być pomocne w naszej walce z nadwagą. Dietetyk czy też lekarz jest dostępny dla nas niemal przez całą dobę i to na nasze pytania w pierwszej kolejności odpowiada. Jeśli mamy jakieś wątpliwości to wystarczy wysłać e–maila z zapytaniem i spokojnie czekać na odpowiedź. Niektóre serwisy internetowe proponują nam także linki do odpowiednich stron z ubiorem w rozmiarze XXL. Bardzo trudno jest kupić takie ubranie w zwykłym sklepie, a do tego wybór fasonów i kolorów jest niezwykle ubogi – zazwyczaj przypominają one worki na ziemniaki i mają kolor czarny, brązowy, granatowy lub szary, a przecież osoba otyła także ma prawo poczuć się elegancko i dobrze w swoim ubraniu. Za postępy w kuracji odchudzającej jesteśmy nagradzani na przykład bonami i rabatami na zakupy w ściśle określonych sklepach lub zniżkami w sklepach ze zdrową żywnością. Aby jednak odchudzanie z internetu było możliwe, to należy, tak jak i zresztą w innych wypadkach, przestrzegać diety. Serwisy internetowe o odchudzaniu oferują także różnego rodzaju fora dyskusyjne i tematyczne, na których to użytkownicy mogą dzielić się swoimi porażkami i sukcesami oraz chwilowymi słabościami. Poza tym mogą spotkać i porozmawiać z osobami, które mają identyczne problemy co one, a jak wiadomo nie zrozumiesz osoby z nadwagą jeśli sam jej kiedyś nie miałeś lub nie masz. Na forum można wylać swoje żale na nieskuteczna dietę, na męża, który nie rozumie naszych starań i w duszy się z nas śmieje, na dzieci, które wstydzą się wychodzić z nami na ulicę i na nieprzyjemną ekspedientkę w sklepie odzieżowym, gdzie wczoraj robiło się zakupy. Czasami internet staje się ich światem, ich drugim życiem, w którym nikt ich nie krytykuje i wszyscy sobie wzajemnie pomagają w walce z nadwagą. Niestety bardzo często zdarza się także, że internet potrafi zaszkodzić, zwłaszcza, jeśli znajdą się w nim informacje nieprawdziwe lub też dana osoba źle zrozumie przekaz nadawcy. Bardzo często diet i specyfików odchudzających szukają w nim nastolatki. Nikt przecież nie sprawdzi czy jest się pełnoletnim, a jeśli paczka przyjdzie pocztą to zawsze można zbajerować rodziców lub podać inny adres wysyłki. Stawarza to wielkie niebezpieczeństwo dla dziecka i czasami nawet zagraża jego życiu. Niejednokrotnie można w internecie znaleźć blogi i opisy jak najlepiej wymiotować po jedzeniu, czy też jak skutecznie i sprytnie unikać obiadów mamy. Kiedy jesteś przekonana, że dobra dieta jest istotnym elementem poradzenia sobie z nadwagą, to warto dobrać ją z głową. Organizm traktowany coraz to nowymi „dietami cud” w pewnym momencie już całkowicie odmawia posłuszeństwa.

 

Pomoc psychologiczna w odchudzaniu się może być skuteczna, kiedy nadwaga jest efektem „zajadania” stresu, dotychczasowego stylu życia, przejadania się. Przejadanie się jest czynnością zastępczą dla pragnień i potrzeb, których z jakichś powodów nie można realizować. Jest sposobem, w jaki manifestują się marzenia i możliwości; potencjał, który nie znajduje innego niż jedzenie ujścia. Z czasem, kiedy przejadanie się przyjmuje postać nawyku, blokuje dostęp do alternatywnych zachowań. Wówczas jedzenie staje się jedynym sposobem na radzenie sobie z frustracją i stresem. W sytuacji trudnej uwaga i energia skierowane są na spożywanie pokarmów, co w gruncie rzeczy „załatwia sprawę” na chwilę. Stan ulgi przeważnie jest krótkotrwały. Wtórnie wywołuje złość i wyrzuty sumienia. I jest w tym sens, bo właśnie ta huśtawka nastroju najczęściej mobilizuje do szukania sposobów na przerwanie schematu przejadania się. I tutaj pomoc psychologiczna może okazać się niezwykle przydatna.

Przy wyniku ponad 20 pkt ze względu na wysokie ryzyko cukrzycy zgłoś się do diabetologa w celu weryfikacji.

Nasze pasje i zainteresowania

Nasze biebrzańskie peregrynacje - in memoriam

Bagna i torfowiska Biebrzy, jej fauna i flora unikatowe w skali świata, depozyt natury dla przyszłych pokoleń. Wszechobecna komercja nieproszona i nachalna wciska się zewsząd za sprawą ludzi, którzy posiadając pieniądze uważają, że są koroną stworzenia. Zatem wszystko im wolno i wszystko im się należy. Obca im jest zasada życia, jaką na 300 lat przed Chrystusem wyartykułował Epikur: umiarkowanie uważamy za największe dobro nie dlatego, abyśmy w ogóle mieli poprzestawać na małym, ale dlatego, żebyśmy nauczyli się żyć skromnie w przeświadczeniu, że najlepiej korzystają z dóbr ci, którzy ich najmniej pożądają. Uczmy się cieszyć każdą chwilą, która nie jest bolesna… Chciałoby się rzec: co za czasy, co za ludzie. Czasami nie mogę oprzeć się wrażeniu, że żyjemy w eschatonie.

Więcej…

Listy Pliniusza Młodszego do Kalpurni I w.n.e. (z cyklu oblicza mistrzów)

…Pliniusz zapewnia swoją Kalpurnię. Piszesz, że moja nieobecność niemało Cię dręczy, a jedyną pociechę w tym znajdujesz, że zamiast mnie masz moje zwoje i nieraz nawet kładziesz je na tym miejscu, gdzie ja sam przebywałem. Dobrze mi, że mnie szukasz, miło, że zadowalasz się taką pociechą.

Więcej…

List Gustawa Flauberta do Colet (z cyklu oblicza mistrzów)

…mężczyzna kochający swą praczkę będzie z nią zaznawał rozkoszy, mimo iż będzie wiedział, że jest głupia; ale jeżeli kobieta kocha prostaka, jest to zapoznany geniusz, dusza wybrana itd., tak iż wskutek tej wrodzonej skłonności do zezowania nie widzą one prawdy, gdy ją się spotyka, ani piękna tam, gdzie ono się znajduje.

Więcej…

List Wolfganga Amadeusza Mozarta do Konstancji (z cyklu oblicza mistrzów)

Tymczasem wszystkiego dobrego - korzystaj ze swojego
błazna stołowego, ale myśl o mnie, mów o mnie i kochaj
mnie zawsze tak, jak ja zawsze będę kochał moją
Stanzi-Marini i jej... Stu!... knaller..., paller..., sznip..., sznap...,
sznur..., sznepperl..., snai!

Więcej…

Lili Marleen – szlagier czasu strasznej wojny

Norbert Schultze skomponował muzykę do piosenki „Lili Marleen” w 1938 roku do tekstu Hansa Leipa z 1915 r. Piosenka stała się wielkim przebojem muzycznym w czasie II wojny światowej. Zawdzięczała go nie tylko własnej urodzie, ale i ekspresyjnemu wykonaniu aktorki niemieckiej o obywatelstwie amerykańskim - Marleny Dietrich, występującej dla żołnierzy amerykańskich.

Więcej…

Dietetyka

Ogólne zasady żywienia w cukrzycy cz.2

Tłuszcze należy spożywać w ograniczonych ilościach. Ich głównym źródłem powinny być oleje roślinne i margaryny miękkie. Oliwa z oliwek i olej rzepakowy zawierają jedno-nienasycone kwasy tłuszczowe, mogą być więc spożywane na surowo lub stosowane do obróbki termicznej potraw. Olej słonecznikowy i sojowy to źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego powinny być spożywane jedynie na surowo. Nie zaleca się spożywania smalcu i słoniny. Zawartość tłuszczu w diecie chorego na cukrzycę powinna dostarczyć 30–35% wartości energetycznej diety. Tłuszcze nasycone powinny stanowić mniej niż 10% wartości energetycznej diety.

Więcej…

Ogólne zasady żywienia w cukrzycy cz.1

Stanowisko lekarzy jest takie, że żywienie chorych z cukrzycą opiera się na zasadach racjonalnego żywienia ludzi zdrowych. Normy dziennego zapotrzebowania na energię, podstawowe składniki odżywcze, a także witaminy i składniki mineralne są opracowane i od dawna dostępne. Naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji, gdzie szacunkowo (dawnej mówiło się „na oko”) można ocenić na podstawie menu dziennego, mianowicie jaka była kaloryczność dzienna, czy nie za duża w stosunku do spalania cukru przez organizm i czy niezbędne składniki tj, główne grupy pokarmowe (białka, tłuszcze i właśnie węglowodany złożone) makro i mikroelementy, witaminy i woda zostały w należny sposób uzupełnione.

Więcej…

Nadmiar przeciwutleniaczy może szkodzić

Większość doniesień prasowych podkreśla pozytywne skutki zjadania przeciwutleniaczy. Dzieję się tak, gdy naszym głównym źródłem przeciwutleniaczy jest żywność. Jeżeli jednak przesadzimy z przyjmowaniem przeciwutleniaczy jako suplementów, może to wywołać również negatywne skutki – donoszą naukowcy z Kansas State University. Badacze sprawdzali możliwość poprawienia metabolizmu mięśni szkieletowych, poprzez wykorzystanie przeciwutleniaczy. Paradoksalnie okazało się, że zbyt duża dawka przeciwutleniaczy daje efekt odwrotny. Przeciwutleniacze usuwając ze środowiska nadtlenek wodoru, który co prawda jest silnym utleniaczem, ale z drugiej strony wspomaga rozszerzanie się małych naczyń krwionośnych.

Więcej…

Jeszcze raz o żywieniu z epoki paleolitu

Bardzo interesującym zjawiskiem jest rozwój ruchu paleo, którego zwolennicy odrzucają oficjalny paradygmat medyczno-żywieniowy i jego narzędzia badawcze, jako błędne z antropologicznego i ewolucyjnego punktu widzenia.

Więcej…

Zdrowe odżywianie – krytycznie

Zalecenia dotyczące tzw. „zdrowego odżywiania” wyrządziły ludziom wiele złego, a współczesna nauka o żywieniu stwarza jedynie pozory naukowości. Historia zmagań konkurencyjnych paradygmatów: hipotezy węglowodanowej i hipotezy tłuszczowo-cholesterolowej w leczeniu chorób cywilizacyjnych jest pouczająca. Ta pierwsza wywiedziona z badań nad otyłością, koncentrowała się nad szkodliwą rolą węglowodanów, których nadmiar w diecie powoduje problemy z przemianą materii i w rezultacie otyłość i cukrzycę typu 2 – oraz przyczynia się do wielu schorzeń cywilizacyjnych. Hipoteza tłuszczowo-cholesterolowa jest jej zaprzeczeniem. Wywiedziona z poszukiwań przyczyn choroby wieńcową za problemy zdrowotne obwinia tłuszcze, szczególnie tłuszcze nasycone. To one mają wywoływać choroby serca, bo podnoszą poziom „złego” cholesterolu oraz powodują otyłość (teoria bilansu energetycznego).

Więcej…

Licznik odwiedzin

745616
dzisiajdzisiaj20
wczorajwczoraj136
w tym tygodniuw tym tygodniu20
w tym miesiącuw tym miesiącu2546