ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski

specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii


dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady dietetyka w zakresie chorób cywilizacyjnych

Zapisy nr tel.: 602-395-601

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski
specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii

dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady w zakresie chorób cywilizacyjnych

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

Trening mięśniowy w cukrzycy - umiejętność kształtowania ujemnego bilansu kalorycznego dla osiągania celów leczniczych

Częstość pracy serca (tętno) u chorych z cukrzycą i zespołem metabolicznym podczas treningu leczniczego w zależności od wieku:

przedziały wieku

(lata)

zalecana częstość HR/min

częstość tętna

maxymalna/min

HR max

20–30

107–175

195

31–40

101–166

185

41–50

96–157

175

51–60

91–148

165

61+

85–130

155

Z każdym dniem, tygodniem i miesiącem przybywa lat do naszego życia. Dodajmy „życia do naszych lat" poprzez planowy bezpieczny, długotrwały i powtarzalny trening mięśniowy gwarantujący osiąganie celów leczniczych.

Minimum tętna zalecanego jest niezbędna dla polepszenia bezpieczeństwa sercowo-naczyniowego (zmniejszenie zagrożenia ostrymi incydentami sercowo-naczyniowymi, udarami, zawałami) w cukrzycy i zespole metabolicznym. Przedział zalecanego tętna należy utrzymać przez 30 minut, 5 razy w tygodniu. Każdy trening leczniczy wysiłkiem mięśniowym poprzedzamy rozgrzewką, rozluźnieniem i rozciągnięciem mięśni a kończymy podobną fazą rozluźnienia i ćwiczeń rozciągających wszystkie mięśnie długie kończyn i tułowia. Konieczne są 3 minutowe interwały przyśpieszeń do lekkiej zadyszki z następowym wyrównaniem oddechu i tętna do zalecanego przedziału określonego w leczniczym planie tygodniowym. Uwaga! Trening leczniczy nie może być przedłużeniem pracy fizycznej, to ma być przyjemność i poprawienie ogólnej sprawności i wydolności organizmu, także w sferze psychiki. Plan leczenia uwzględnia kontrolowany wysiłek na zewnątrz, jak i zastępczo na trenażerach domowych (ergometr rowerowy, steper, taśmy gumowe, przyrządy). Obciążenia treningowe wysiłkiem wzrastają w tempie indywidualnym, aż do osiągnięcia zalecanego przedziału tętna, z zachowaniem stałości i powtarzalności w przyjętym rytmie miesięcznym i okołorocznym. Tylko stałość, przewidywalność (planowanie) i długotrwałość gwarantują znaczną korzyść zdrowotną. Jednym z wyznaczników będzie spadek masy ciała o 7-10%, ciśnienia tętniczego krwi, wyeliminowanie zaburzeń snu, polepszenie samopoczucia, mniejsza skłonność do szybkiego zmęczenia, lepsza tolerancja także innych niż trening obciążeń wysiłkowych. Zyskasz wiele, także lepszą sprawność i gibkość ciała, koordynację ruchów, równowagę ciała oddalają niebezpieczeństwo potknięć i upadków i dając sobie szansę na wyjście z takich sytuacji bez szwanku. Jednym z uszczegółowionych elementów niezbędnego leczniczego treningu mięśniowego jest zdobycie umiejętności kontrolowanego upadku ciała, innym dla przykładu harmonijne oddychanie i balansowanie ciałem w rytm tła muzycznego, jako pewnego rodzaju nagroda i przyjemność estetyczna. Pomoc w początkowej fazie lekarza i fizjologa treningu mięśniowego (rehabilitanta) jest niezbędna. Dalej to już samoleczenie i przewodzenie grupie, która pójdzie w nasze ślady. W ten sposób nasze nabyte umiejętności i doświadczenie w tym zakresie przydadzą się innym, którzy na tę naturalną ścieżkę leczenia jeszcze nie wstąpili. Dług, jaki zaciągnęliście u nauczycieli zostanie wyrównany, gdy sami wejdziecie w tę rolę. Chory zawsze lepiej rozumie chorego. Wasza empatia i poczucie altruizmu będą wykorzystane z korzyścią zdrowotną dla innych. Bądźcie z siebie dumni. Jeszcze jedno – każdy z nas zawsze ma przy sobie lub w pobliżu zestaw treningowy, w ten sposób każdą wolna lukę czasową możemy przeznaczyć na samoleczenie przyjemnościowym treningiem mięśniowym. Co to takiego zestaw treningowy? O tym napiszę niebawem.

 

 

Przy wyniku ponad 20 pkt ze względu na wysokie ryzyko cukrzycy zgłoś się do diabetologa w celu weryfikacji.

Nasze pasje i zainteresowania

Nasze biebrzańskie peregrynacje - in memoriam

Bagna i torfowiska Biebrzy, jej fauna i flora unikatowe w skali świata, depozyt natury dla przyszłych pokoleń. Wszechobecna komercja nieproszona i nachalna wciska się zewsząd za sprawą ludzi, którzy posiadając pieniądze uważają, że są koroną stworzenia. Zatem wszystko im wolno i wszystko im się należy. Obca im jest zasada życia, jaką na 300 lat przed Chrystusem wyartykułował Epikur: umiarkowanie uważamy za największe dobro nie dlatego, abyśmy w ogóle mieli poprzestawać na małym, ale dlatego, żebyśmy nauczyli się żyć skromnie w przeświadczeniu, że najlepiej korzystają z dóbr ci, którzy ich najmniej pożądają. Uczmy się cieszyć każdą chwilą, która nie jest bolesna… Chciałoby się rzec: co za czasy, co za ludzie. Czasami nie mogę oprzeć się wrażeniu, że żyjemy w eschatonie.

Więcej…

Listy Pliniusza Młodszego do Kalpurni I w.n.e. (z cyklu oblicza mistrzów)

…Pliniusz zapewnia swoją Kalpurnię. Piszesz, że moja nieobecność niemało Cię dręczy, a jedyną pociechę w tym znajdujesz, że zamiast mnie masz moje zwoje i nieraz nawet kładziesz je na tym miejscu, gdzie ja sam przebywałem. Dobrze mi, że mnie szukasz, miło, że zadowalasz się taką pociechą.

Więcej…

List Gustawa Flauberta do Colet (z cyklu oblicza mistrzów)

…mężczyzna kochający swą praczkę będzie z nią zaznawał rozkoszy, mimo iż będzie wiedział, że jest głupia; ale jeżeli kobieta kocha prostaka, jest to zapoznany geniusz, dusza wybrana itd., tak iż wskutek tej wrodzonej skłonności do zezowania nie widzą one prawdy, gdy ją się spotyka, ani piękna tam, gdzie ono się znajduje.

Więcej…

List Wolfganga Amadeusza Mozarta do Konstancji (z cyklu oblicza mistrzów)

Tymczasem wszystkiego dobrego - korzystaj ze swojego
błazna stołowego, ale myśl o mnie, mów o mnie i kochaj
mnie zawsze tak, jak ja zawsze będę kochał moją
Stanzi-Marini i jej... Stu!... knaller..., paller..., sznip..., sznap...,
sznur..., sznepperl..., snai!

Więcej…

Lili Marleen – szlagier czasu strasznej wojny

Norbert Schultze skomponował muzykę do piosenki „Lili Marleen” w 1938 roku do tekstu Hansa Leipa z 1915 r. Piosenka stała się wielkim przebojem muzycznym w czasie II wojny światowej. Zawdzięczała go nie tylko własnej urodzie, ale i ekspresyjnemu wykonaniu aktorki niemieckiej o obywatelstwie amerykańskim - Marleny Dietrich, występującej dla żołnierzy amerykańskich.

Więcej…

Dietetyka

Nadmiar przeciwutleniaczy może szkodzić

Większość doniesień prasowych podkreśla pozytywne skutki zjadania przeciwutleniaczy. Dzieję się tak, gdy naszym głównym źródłem przeciwutleniaczy jest żywność. Jeżeli jednak przesadzimy z przyjmowaniem przeciwutleniaczy jako suplementów, może to wywołać również negatywne skutki – donoszą naukowcy z Kansas State University. Badacze sprawdzali możliwość poprawienia metabolizmu mięśni szkieletowych, poprzez wykorzystanie przeciwutleniaczy. Paradoksalnie okazało się, że zbyt duża dawka przeciwutleniaczy daje efekt odwrotny. Przeciwutleniacze usuwając ze środowiska nadtlenek wodoru, który co prawda jest silnym utleniaczem, ale z drugiej strony wspomaga rozszerzanie się małych naczyń krwionośnych.

Więcej…

Jeszcze raz o żywieniu z epoki paleolitu

Bardzo interesującym zjawiskiem jest rozwój ruchu paleo, którego zwolennicy odrzucają oficjalny paradygmat medyczno-żywieniowy i jego narzędzia badawcze, jako błędne z antropologicznego i ewolucyjnego punktu widzenia.

Więcej…

Zdrowe odżywianie – krytycznie

Zalecenia dotyczące tzw. „zdrowego odżywiania” wyrządziły ludziom wiele złego, a współczesna nauka o żywieniu stwarza jedynie pozory naukowości. Historia zmagań konkurencyjnych paradygmatów: hipotezy węglowodanowej i hipotezy tłuszczowo-cholesterolowej w leczeniu chorób cywilizacyjnych jest pouczająca. Ta pierwsza wywiedziona z badań nad otyłością, koncentrowała się nad szkodliwą rolą węglowodanów, których nadmiar w diecie powoduje problemy z przemianą materii i w rezultacie otyłość i cukrzycę typu 2 – oraz przyczynia się do wielu schorzeń cywilizacyjnych. Hipoteza tłuszczowo-cholesterolowa jest jej zaprzeczeniem. Wywiedziona z poszukiwań przyczyn choroby wieńcową za problemy zdrowotne obwinia tłuszcze, szczególnie tłuszcze nasycone. To one mają wywoływać choroby serca, bo podnoszą poziom „złego” cholesterolu oraz powodują otyłość (teoria bilansu energetycznego).

Więcej…

Dieta śródziemnomorska- niekończąca się opowieść

Podstawą diety są produkty roślinne: zboża, warzywa, owoce, rośliny strączkowe, orzechy, nasiona, oliwa, zioła i przyprawy. Powinno się je jadać codziennie, praktycznie w każdym posiłku. Mieszkańcy wiejskich obszarów Krety w latach 50–tych byli ubodzy, tanie i łatwo dostępne produkty roślinne stanowiły podstawę ich pożywienia (jedli z upodobaniem nawet dziko rosnącą zieleninę w potrawie o nazwie horta). Zwyczaje żywieniowe zrodzone z biedy zapewniły Grekom długie i zdrowe życie.  Dzisiaj wszystko się zmieniło. Cywilizacja globalna zrównała wszystkich, także pod względem preferencji podniebiennych.

Więcej…

Czy pijemy wystarczającą objętość wody dla zachowania zdrowia?

Picie wody zapobiega odwodnieniu, usprawnia pracę jelit, uśmierza ból, pomaga zwalczyć nadmierny apetyt, nawilża skórę, zapobiega wysuszeniu śluzówek, pozwala lepiej kontrolować cukrzycę. Statystyczny Polak w ciągu dnia wypija 1,5 litra płynów a 6 mln z nas pije jeszcze mniej - 1,20 litra. Rekomendowaną objętość płynów (1,6 litra dziennie dla kobiet i 2 litry dla mężczyzn) pije jedynie 40 %Polek i 22 % Polaków. 43 % wypijanych przez statystycznego Polaka w ciągu dnia płynów stanowią napoje gorące z dodatkiem cukru. Woda stanowi zaledwie 28 % przyjmowanych płynów a zalecane jest, aby było to 60-80 %.

Więcej…

Licznik odwiedzin

401766
dzisiajdzisiaj420
wczorajwczoraj465
w tym tygodniuw tym tygodniu2355
w tym miesiącuw tym miesiącu6193