Pytanie do strony: mikroalbumina w moczu cukrzycowym, co to takiego?

MIKROALBUMINURIA – jest objawem choroby cukrzycowej nerek zwanej nefropatią cukrzycową. Polega na wydalaniu z moczem niewielkich ilości albumin i nie towarzyszą temu żadne dolegliwości a wskaźniki wydolności nerek są jeszcze prawidłowe. Marker ten służy między innymi do wczesnego wykrywania chorób nerek, w tym nefropatii cukrzycowej oraz identyfikacji pacjentów należących do grupy ryzyka. W celu wykrycia wczesnych objawów nefropatii cukrzycowej należy wykonywać okresowo badanie w kierunku mikroalbuminurii.

Zalecane jest oznaczanie wskaźnika albuminowo-kreatyninowego (A:C) w przypadkowej próbce moczu. Badania to zmniejsza ryzyko wystąpienia wyników fałszywie dodatnich. Badaniu w kierunku asymptomatycznej (bezobjawowej) nefropatii cukrzycowej podlegają wszyscy chorzy na cukrzycę. W cukrzyca typu 1 – co roku po 5 latach od rozpoznania, a w cukrzyca typu 2 – co roku od chwili rozpoznania.

 

Normoalbuminuria <30mg/24godz bez podejrzenia

Mikroalbuminuria - (30 - 300 mg/24 godz.) – nefropatia w fazie bezobjawowej

Makroalbuminuria - (>300 mg/24 godz.) – nefropatia objawowa kliniczna

Do wykrywania wczesnych faz nefropatii cukrzycowych i monitorowania leczenia chorych na cukrzycę możemy posłużyć się kilkoma metodami:

test paskowy CLINITEK Microalbumin 9

test kasetkowy DCA Systems Microalbumin /Creatinine

analizatory np. DCA VANTAGE dające możliwość uzyskania ilościowego wyniku oznaczania: dla HbA1c z krwi; dla: albumina i kreatynina w moczu;  automatycznie obliczany przez analizator wynik wskaźnika albuminowo-kreatyninowy (A:C) jest drukowany i włączany do dokumentacji chorego z grup ryzyka.