ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski

specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii


dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady dietetyka w zakresie chorób cywilizacyjnych

Zapisy nr tel.: 602-395-601

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski
specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii

dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady w zakresie chorób cywilizacyjnych

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

Co z tym cholesterolem – w świetle najnowszych badań

Kilka milionów Polaków zażywa leki przeciw cholesterolowi, pomimo że tylko w umiarkowany sposób zmniejszają one ryzyko śmierci z powodu zaburzeń kardiologicznych. Nie oznacza to wszakże, że mamy ich nie stosować, ale umiar i ograniczenia czasowe w ich stosowaniu są konieczne. Nie możemy uprawiać swoistego redukcjonizmu i zwiększać dawek statyn do niebezpiecznej granicy toksyczności, gdy najważniejsze leczenie pozafarmakologiczne leży odłogiem, bo nie mamy na to czasu.

Czytaj więcej...

Statyny (leki przeciwmiażdżycowe) a zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2

Choroba niedokrwienna serca (tzw. wieńcówka) oraz towarzyszące jej powikłania to dla nas, medyków olbrzymi problem w Polsce. Częstość zachorowań u nas wynosi średnio 620 przypadków na 100 tysięcy mężczyzn i 220 przypadków na 100 tysięcy kobiet. Co więcej, wskaźniki te są niemal dwukrotnie wyższe niż w krajach Europy Zachodniej.

Czytaj więcej...

Jak wygląda marketing leków w Polsce

Jesteśmy pierwsi na niechlubnej liście zjadaczy leków i suplementów w Europie, czy przez to jesteśmy trochę zdrowsi? Niestety nie! Profesjonalni pracownicy aptek są pod presją właścicieli, mają leki wypychać a nie doradzać, że klient powinien zgłosić się do lekarza. Mamy w Polsce pół miliona punktów pozaaptecznych, gdzie można kupić leki. Potrzebna jest zmiana prawa ograniczająca tak nieograniczony dostęp do potencjalnie groźnych molekuł chemicznych. Każdy z nas ma w swoim domu małą aptekę, w której znajdują się różnego rodzaju preparaty — część z nich kupiliśmy pod wpływem telewizyjnych reklam obiecujących nam błyskawiczne wyzdrowienie (pozbycie się zgagi, stresu, bólu).

Czytaj więcej...

Zmarł pacjent najdłużej żyjący po przeszczepie serca

W lutym 2016 roku zmarł 73-letni John McCafferty, który przeżył rekordowe 33 lata po przeszczepieniu serca. Zabieg odbył się 20 października 1982 r. w Harefield Hospital. Chirurg podkreśla, że w owym czasie nie było wiadomo, jak długo pacjenci mogą żyć po przeszczepie. W wieku 39 lat u pacjenta rozpoznano kardiomiopatię rozstrzeniową. Po przeszczepie powiedziano mu, że przeżyje ok. 5 lat, jednak w 2013 r. wpisano go do Księgi rekordów Guinnessa, jako osobę najdłużej żyjącą po przeszczepie serca. Najczęściej dawcą organów jest motocyklista, który uległ wypadkowi i tylko „biologia” jeszcze żyje dzięki ciągłym zabiegom reanimacyjnym, mózg jest wyłączony trwale.

Czytaj więcej...

mapka


Polecane nowości na stronie