Picie jogurtu zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy

Częste spożywanie jogurtu może aż o 30 proc. zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Podobnie działają zresztą wszystkie fermentowane produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu. Konsumpcja produktów mleczarskich w ogóle, a także konsumpcja tychże produktów o dużej bądź zmniejszonej zawartości tłuszczu nie wpływa znacząco na prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy typu 2. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku niskotłuszczowych fermentowanych produktów mlecznych.

Ryzyko zachorowania na cukrzycę u osób, które spożywały ich najwięcej - w tym jogurtów, serków typu fromage czy serków wiejskich (cottage) - było o jedną czwartą mniejsze niż u tych, które produktów takich prawie w ogóle nie jadały. Najskuteczniejszy okazał się przy tym jogurt. Porównując osobno wszystkie fermentowane produkty mleczne, naukowcy stwierdzili, że u osób spożywających duże ilości jogurtu ryzyko zachorowania było zmniejszone o 30 proc.
Oczywiście nie jest tak, że spożywanie dużych ilości jogurtu daje gwarancję, że nie zachorujemy na cukrzycę. Ale jogurt ze względu na dużą zawartość wapnia, witaminy D, magnezu, specjalnej formy witaminy K czy działających korzystnie bakterii probiotycznych w znaczącym stopniu może nas przed nią chronić, jeśli przy tym zachowujemy zasady zdrowego stylu życia.