ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski

specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii


dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady dietetyka w zakresie chorób cywilizacyjnych

Zapisy nr tel.: 602-395-601

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski
specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii

dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady w zakresie chorób cywilizacyjnych

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

publikacje

Rozpoznać cukrzycę u osoby bez tej choroby

Prezes PTD prof. L. Czupryniak omówił w swoim wykładzie przypadek kobiety w ostrym stanie jak się później okazało kamicy żółciowej przewodowej z zespołem brzusznym i burzliwymi objawami ostrej dyspepsji. Wymiotowała, nie jadła kilka dni, wiadomo ketoza w wyniku lipolizy.

Czytaj więcej...

„Komu bije dzwon”

Diagnoza – cukrzyca, trzeba coś z tym zrobić, a więc zdrowe jedzenie i unikanie słodzonych napojów, (koszmarna plaga w Polsce i nie tylko), bez jakiejś tam diety cud. Zmiany w jedzeniu polegają na zmniejszeniu masy pokarmowej (ilości jedzenia), także: jakości produktów i zwiększeniu aktywności mięśniowej w ciągu dnia, co my lekarze nazywamy leczeniem żywieniowym i mięśniowym treningiem leczniczym, w taki sposób aby wywołać długotrwały niewielki deficyt kaloryczny, skutkujący na początek niewielkim odtłuszczeniem ciała. Nie macie innego wyjścia, te metody są sprawdzone i skuteczne na całym świecie, nie potrzeba nic nowego wymyślać, tylko na początek zmodyfikować nieco zwyczaje żywieniowe i wyeliminować z życiorysu złe nawyki oraz uaktywnić ruchowo ciało, tak, aby ten codzienny trening stał się przyjemnością.

Czytaj więcej...

„Odżywianie paleolityczne”, czy to ma sens

Przed 10 tysięcy lat w paleolicie do początków rolnictwa (neolit) naszym praprzodkom przeżycie zapewniało polowanie i zbieractwo. Jedli wyłącznie słodkie owoce, jagody, pędy, pączki roślinne, kwiaty i młode liście, mięso, szpik kostny, narządy wewnętrzne zwierząt, ryby i skorupiaki, owady, larwy, jaja, korzenie, bulwy, rośliny oleiste i nasiona. Nie jedli żadnych zbóż, żadnych wyrobów mlecznych, cukru ani olejów roślinnych, ponieważ tego nie było. Człowiek miał ciężkie życie i odżywiał się tym co w danym dniu było dostępne. Za to nie znał nowotworów, chorób układu krążenia i osteoporozy.

Czytaj więcej...

„Pacjenci mogą odzyskać zdrowie niezależnie od leków lub za ich pomocą” J.H. Gaddum

4.11.2013 r. Wielka Rada Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych (prawda, że skóra cierpnie) od „pomroczności jasnej” uznała za zasadne objęcie refundacją produktu leczniczego Galvus (wildagliptyna) w dwu- i trzylekowej terapii doustnej w leczeniu cukrzycy typu 2, pod warunkiem wszakże znacznego obniżenia ceny leku przez producenta. Dodajmy, że producent w okresie licencyjnym nigdy się na to nie zgodzi, bo musi odebrać swoją „kasę”, która w mniemaniu wielu wytwórców oryginalnych leków należy im się jak psu kość.

Czytaj więcej...