ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski

specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii


dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady dietetyka w zakresie chorób cywilizacyjnych

Zapisy nr tel.: 602-395-601

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski
specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii

dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady w zakresie chorób cywilizacyjnych

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

archiwum

Długowieczność tak, ale jaka?

Co zrobić, żeby będąc emerytem cieszyć się względnie dobrym zdrowiem i wysoką jakością życia?

Naukowcy od lat poszukują czynników, które pozwoliłyby obiektywnie oceniać "biologiczne zużycie" pacjenta i przewidywać jego stan w jesieni życia. Liczą się związane z wiekiem zmiany w odczuwaniu radości i satysfakcji z życia. Mam pacjentów z zaawansowaną demencją (ubytki pamięci, ograniczenia intelektualne), u których mimo niezłej kondycji fizycznej ogólna sprawność i wydolność ich organizmów jest dramatycznie zła. Odwrotnie niektórzy moi podopieczni mimo zaawansowanego wieku i współistnienia kilku poważnych schorzeń, radzą sobie doskonale, są życiowo sprawni i zaradni a nawet przewidujący.

Oto kilka rad na „zdrową” długowieczność:
Umiarkowane picie alkoholu, zakaz palenia i unikanie negatywnych napięć emocjonalnych o dużym natężeniu. Jedną z nielicznych wspólnych cech polskich stulatków było aktywne podejście do życia i optymizm. Osoby, które żyją w rodzinie, mają partnera, mają też generalnie lepszą jakość życia. Wszystkie badania osób, które prowadziły jakąś aktywność intelektualną - rozwiązywały krzyżówki, grały w szachy, czytały książki czy uczyły się w uniwersytetach trzeciego wieku - wykazują, że ludzie ci rzadziej cierpią na demencję. Umiarkowana aktywność fizyczna jest znacznie skuteczniejsza w leczeniu chorób układu krążenia niż wiele leków. Dobry lekarz prowadzący może ograniczyć plagę dziesiątek tabletek łykanych codziennie przez starsze osoby. Często wynika to z braku komunikacji między różnymi specjalistami leczącymi tego samego chorego. To również efekt przywiązania pacjenta do specyfików, które zażywał "od zawsze", dobrych rad sąsiadów i znajomych, wpływu wszechobecnych reklam. Bardzo polecam np. modny ostatnio nordic walking (spacery z kijkami), jazdę na rowerze czy codzienną gimnastykę, po okresie rozgrzewki. Bez ekstremalnych wysiłków, zbyt męczących i zbyt długotrwałych. Bardzo ważna jest też dobra współpraca ze mną w tym zakresie. Warto też, abyśmy ustalili, czy masz nadciśnienie i prawidłowy rytm serca. Po zbadaniu i wykonaniu EKG (zapis bioprądów serca) spoczynkowego, lub próby wysiłkowej, doradzę dostosowaną do Twoich potrzeb i możliwości formę ruchu - taką, jaka jest dla seniora przyjemnością i znacząco go nie obciąża. Z zastrzeżeniem, że jeśli się zmęczy, powinien zrobić przerwę.

 

Takie postępowanie: z jednej stronie ograniczenia kaloryczności posiłków, z drugiej zwiększenie relaksacyjnej pracy mięśniowej, wymusza długotrwały ujemny bilans kaloryczny, a to skutkuje odchudzeniem po kilku miesiącach minimum o 4 kg, co z kolei przekłada się na wyrównanie, a niejednokrotnie zaleczenie cukrzycy.

Zastanawia mnie, czemu w nas Polakach jest tyle pesymizmu, złośliwości, zgorzknienia. Na zachodzie Europy seniorzy mają swoje kluby, trenują sport, a zarzucić komuś po 60-tce że jest stary, to obelga. Widziałem 70-latków obojga płci, którzy od wielu lat jeżdżą na rolkach i mają zadbane ciało i otwarty pogodny umysł. Wszystko jest względne, 30-latek może być zgnuśniały, pesymistyczny, o rozlanym ciele i pociągający, zadbany, imponujący doświadczeniem i wiedzą 70-latek.