ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski

specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii


dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady dietetyka w zakresie chorób cywilizacyjnych

Zapisy nr tel.: 602-395-601

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski
specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii

dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady w zakresie chorób cywilizacyjnych

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

archiwum

Kilka słów na wstępie

Choroba jest podstępna, długi czas może nie dawać żadnych dolegliwości, a wszystko co złe przebiega na poziomie naczyń i serca, a nie leczona lub źle leczona manifestuje się komplikacjami po kilkunastu latach o obrazie niewydolności naczyń wieńcowych serca, mózgu, czy tętnic w nogach. Samo lecznicze wyrównywanie poziomów cukru (glukozy we krwi) jest tylko probierzem skuteczności zapobiegania prawdziwemu nieszczęściu jakim są te odległe komplikacje.

Image

Cukrzycę masz już od kilku miesięcy, możliwe, że nawet od kilku lat, do chwili kiedy niepokojące objawy zmusiły Cię do szukania pomocy u mnie. Obawy o gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia u ludzi z cukrzycą nabytą po 40 roku życia przeważnie nie są uzasadnione. Choroba jest podstępna, długi czas może nie dawać żadnych dolegliwości, a wszystko co złe przebiega na poziomie naczyń i serca, a nie leczona lub źle leczona manifestuje się komplikacjami po kilkunastu latach o obrazie niewydolności naczyń wieńcowych serca, mózgu, czy tętnic w nogach. Samo lecznicze wyrównywanie poziomów cukru (glukozy we krwi) jest tylko probierzem skuteczności zapobiegania prawdziwemu nieszczęściu jakim są te odległe komplikacje. Jeżeli trafisz dobrze do specjalisty, który jest w stanie ogarnąć wszystkie Twoje problemy zdrowotne i wyznaczy precyzyjnie cele lecznicze do osiągnięcia to paradoksalnie, możesz mięć prognozę na przyszłość lepsza od rówieśników uchodzących za zdrowych.

Oczywiście wysokie poziomy cukru we krwi, też dają nieraz bardzo przykre dolegliwości. Wszakże dzięki samo-leczeniu i samo-kontroli (oczywiście pod moim nadzorem) już po miesiącu od rozpoczęciu leczenia, poczujesz się znacznie lepiej, a objawy, które sprowadziły Ciebie do lekarza ustąpią całkowicie.

Bardzo rzadko, po 40 roku życia możesz zachorować na cukrzycę dziecięcą (typu 1). Jest to zupełnie inna choroba mimo, że objawy są identyczne z występującymi u Ciebie (z typem 2 choroby). Również bardzo rzadko spotykam cukrzycę jako objaw innej choroby (np. tarczycy, nadnerczy, w przebiegu niektórych schorzeń nowotworowych), a nie jako chorobę samą w sobie. Od tego są specjaliści, aby to wykluczyć, ponieważ wymaga to innego sposobu postępowania, niż „standardowa cukrzyca".

Pomyśl zatem o tym jaką szansę na zmianę swego życia na lepsze możesz zyskać nie zwlekając z leczeniem (im wcześniej tym lepsza szansa na zaleczenie cukrzycy, niestety wyleczyć całkowicie jeszcze jej nie potrafimy). Twoje obawy i lęki są nieuzasadnione, to samo-leczenie wcale nie musi Cię przerastać, wszak codziennie myjesz ciało, czy zęby, no nie? Jako specjalista, mam swoje sposoby na opanowanie przez moich podopiecznych procesu leczenia, korygowania go i wyłapywania błędów, tak aby cele lecznicze były osiągane, a przecież w większości są to pacjenci po 60 roku życia, już nie tak sprawni intelektualnie jak kiedyś, często z osłabieniem ostrości wzroku, czy przytępieniem słuchu.

Do pierwszej wizyty u mnie, musisz się troszeczkę zmobilizować. Ta wizyta ma kluczowe znaczenie co do zaaranżowania prawidłowej terapii i samokontroli skuteczności tego leczenia. Z powyższego wynika, że aparat słuchowy, czy okulary są niezbędne, a obecność osoby wspomagającej bardziej sprawnej z rodziny lub przyjaciół, często jest konieczna. Zabierz ze sobą dowód osobisty, konieczny do zarejestrowania Ciebie i założenia elektronicznej (bardzo chronionej) ambulatoryjnej historii choroby, wyniki badań dodatkowych, zapisy EKG, czy klisze rentgenowskie, płytki CD z zapisami USG, RZ (z rezonansu magnetycznego), czy TMC (z tomografii komputerowej), karty wypisowe ze szpitali, zażywane aktualnie i w przeszłości wszystkie leki. Słowem kluczowe, nieraz wielowątkowe informacje dotyczące Twojego aktualnego stanu zdrowia jak i w przeszłości, bardzo ułatwiają mi podołanie wyzwaniu, jakim jest skuteczna pomoc lekarska. Oczywiście pomoc pielęgniarki, która mierzy, waży, kłuje w palec, pociesza i naucza - jest też niezbędna, ona zajmuje się szczegółami (im dalej w las tym więcej drzew), ja jestem strategiem od zaaranżowania całego procesu leczenia, toteż w takim zespole lekarz specjalista-pielęgniarka diabetologiczna, możesz liczyć na skuteczną pomoc o ile połowę odpowiedzialności za sukces jakim jest skuteczne zaleczenie cukrzycy i współistniejących komplikacji - weźmiesz na siebie.