ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski

specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii


dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady dietetyka w zakresie chorób cywilizacyjnych

Zapisy nr tel.: 602-395-601

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski
specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii

dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady w zakresie chorób cywilizacyjnych

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

Przydatność suplementów diety dla leczenia choroby cukrzycowej

Zapytanie do strony (pisownia oryginalna): Zastapiłem Glucophage XR 500 suplementem diety z morwą i gymnemą (Glucostatic) z uwagi na częste zaparcia i bóle brzucha. Biorę ten 3 razy nadzień po posiłkach. Oprócz tego rano i wieczore, Diazidan 80mg a przed snem 30jm insuliny Polhumin N . Czy dobrze postąpiłem? Proszę o opinię.

Odpowiedź: Gymnema Sylvestre – gurmar to roślina pochodząca z południowych Indii, jest pnączem podobnym do winorośli. Hindusi nazwali ją „niszczycielem cukru” – chorzy na cukrzycę kupują bezkrytycznie ten specyfik, ciesząc się, że taki rewelacyjny „lek” mogą otrzymać na allegro całkiem tanio, tj. 90 kapsułek po 400mg każda, za dwadzieścia parę zł z wysyłką.

Łykają to bezkrytycznie 5-20min przed posiłkiem, niektórzy 1 kaps 400mg 1xdz dziennie, inni kilkakrotnie. Niewątpliwie ten specyfik działa u chorych z typem 2 choroby cukrzycowej, może nawet spowodować nadmierny spadek glikemii, dlatego łączy się go z posiłkiem. My lekarze upatrujemy przydatność suplementów przeciwcukrzycowych w okresie tzw. prediabetes, czyli stanu przedcukrzycowego, gdzie stosowanie tego typu preparatów byłaby teoretycznie najbardziej uzasadnione, dotyczy to również olbrzymiej ilości suplementów z morwy białej. Sęk w tym, że u ludzi z normoglikemią ten suplement, jak i inne nie ma żadnego wpływu na równowagę cukrową. Dotyczy to wszystkich substancji aktywnych biologicznie pochodzenia roślinnego i tzw. aktywnego chromu. Nadzieja na to, że Gymnema Sylvestre zahamuje odczuwanie smaku słodkiego lub całkowicie zniesie, działając jak anorektyk, okazały się chwytem marketingowym, czyli oszustwem. Również rewelacje o rzekomym działaniu korzystnym w typie 1 okazały się nieprawdziwe. Proszę zapamiętać sobie podstawowy kanon medyczny, że suplementów diety pochodzenia naturalnego (sproszkowane bulwy topinamburu, wyciąg z liści morwy białej, witamina H-biotyna, polinikotynian chromu, pieprzu czarnego z chromem, naowocnia fasoli, kwiat czarnego bzu itd.) nigdy nie łączymy z lekami przeciwcukrzycowymi pochodzących z syntezy chemicznej i insuliną. Jeżeli nasz podopieczny w stanie przedcukrzycowym, czyli z upośledzeniem tolerancji węglowodanów łyka sobie takie suplementy przeciwcukrzycowe, to jego ryzyko. Do nas diabetologów należy tylko ostrzec pacjenta przed interferencją działania suplementu z innymi lekami zażywanymi poza cukrzycą (przeciwnadciśnieniowymi, nasercowymi, psychotropowymi i innymi), bo na bieg rzeczy związanych z zahamowaniem lub powstrzymaniem konwersji stanu przedcukrzycowego do cukrzycy – wymienione przez Pana (jak i inne) suplementy nie mają żadnego wpływu. Łykanie suplementów przeciwcukrzycowych w stanie utajonej cukrzycy (w stanie prediabetes) zaciemnia ostrość spojrzenia lekarzy na podstawowe metody pozafarmakologiczne niezwykle skuteczne w powstrzymywaniu rozwoju pełnoobjawowej cukrzycy tj. przy pomocy leczenia żywieniowego (dieta redukcyjna zrównoważona) i codziennego leczniczego treningu mięśniowego. Metoda nieco ujemnego bilansu energetycznego w dłuższym przedziale czasu jest niezwykle skuteczna w oddalaniu zagrożenia cukrzycą. Przyznaję, trudno nam przychodzi przekonać naszych podopiecznych, że trudy dnia codziennego to „kierat”, a pół godziny po rozgrzewce „pompy mięśniowej” dziennie, na luzie z głębokim oddychaniem i lepszym myśleniem o sobie i świecie – to właśnie leczenie.

 

W Pana sytuacji, gdzie stosowane jest już leczenie skojarzone przeciwcukrzycowe (leki doustne + insulina) łykanie tego typu suplementów z gurmaru i morwy białej nie ma już żadnego znaczenia, jest nieporozumieniem i bezsensownym wyrzucaniem pieniędzy. Leczenie nawykowych zaparć stolca polega na czymś innym, jeżeli Pan o to zapyta to odpowiem. Wracając do pańskiego leczenia farmakologicznego: taka konstelacja budzi moje wątpliwości, mianowicie: Diazidan 2 tabl tj. 160mg gliklazydu + 30j insuliny na noc przy jednoczesnym odstawieniu metforminy (Glucophage XR 500mg), tak Pan sobie ordynuje leczenie. To podejście terapeutyczne ryzykowne i rzadko spotykane, i na pewno wymaga konsultacji diabetologa. Proszę zważyć, że przeleczenie jest równie złe jak niedoleczenie, skutki są podobne. Nie znam pańskiej sytuacji klinicznej, danych antropometrycznych, współistniejących schorzeń itd. Słowem nie widziałem nie badałem, więc nie mogę doradzać. Lekarz ponosi odpowiedzialność i ryzyko leczenia chorego wyłącznie po osobistym zbadaniu. Zatem proszę wybaczyć, w sprawie leczenia podstawowego nie mogę doradzać.

 

 Przy wyniku ponad 20 pkt ze względu na wysokie ryzyko cukrzycy zgłoś się do diabetologa w celu weryfikacji.

Nasze pasje i zainteresowania

Nasze biebrzańskie peregrynacje - in memoriam

Bagna i torfowiska Biebrzy, jej fauna i flora unikatowe w skali świata, depozyt natury dla przyszłych pokoleń. Wszechobecna komercja nieproszona i nachalna wciska się zewsząd za sprawą ludzi, którzy posiadając pieniądze uważają, że są koroną stworzenia. Zatem wszystko im wolno i wszystko im się należy. Obca im jest zasada życia, jaką na 300 lat przed Chrystusem wyartykułował Epikur: umiarkowanie uważamy za największe dobro nie dlatego, abyśmy w ogóle mieli poprzestawać na małym, ale dlatego, żebyśmy nauczyli się żyć skromnie w przeświadczeniu, że najlepiej korzystają z dóbr ci, którzy ich najmniej pożądają. Uczmy się cieszyć każdą chwilą, która nie jest bolesna… Chciałoby się rzec: co za czasy, co za ludzie. Czasami nie mogę oprzeć się wrażeniu, że żyjemy w eschatonie.

Więcej…

Listy Pliniusza Młodszego do Kalpurni I w.n.e. (z cyklu oblicza mistrzów)

…Pliniusz zapewnia swoją Kalpurnię. Piszesz, że moja nieobecność niemało Cię dręczy, a jedyną pociechę w tym znajdujesz, że zamiast mnie masz moje zwoje i nieraz nawet kładziesz je na tym miejscu, gdzie ja sam przebywałem. Dobrze mi, że mnie szukasz, miło, że zadowalasz się taką pociechą.

Więcej…

List Gustawa Flauberta do Colet (z cyklu oblicza mistrzów)

…mężczyzna kochający swą praczkę będzie z nią zaznawał rozkoszy, mimo iż będzie wiedział, że jest głupia; ale jeżeli kobieta kocha prostaka, jest to zapoznany geniusz, dusza wybrana itd., tak iż wskutek tej wrodzonej skłonności do zezowania nie widzą one prawdy, gdy ją się spotyka, ani piękna tam, gdzie ono się znajduje.

Więcej…

List Wolfganga Amadeusza Mozarta do Konstancji (z cyklu oblicza mistrzów)

Tymczasem wszystkiego dobrego - korzystaj ze swojego
błazna stołowego, ale myśl o mnie, mów o mnie i kochaj
mnie zawsze tak, jak ja zawsze będę kochał moją
Stanzi-Marini i jej... Stu!... knaller..., paller..., sznip..., sznap...,
sznur..., sznepperl..., snai!

Więcej…

Lili Marleen – szlagier czasu strasznej wojny

Norbert Schultze skomponował muzykę do piosenki „Lili Marleen” w 1938 roku do tekstu Hansa Leipa z 1915 r. Piosenka stała się wielkim przebojem muzycznym w czasie II wojny światowej. Zawdzięczała go nie tylko własnej urodzie, ale i ekspresyjnemu wykonaniu aktorki niemieckiej o obywatelstwie amerykańskim - Marleny Dietrich, występującej dla żołnierzy amerykańskich.

Więcej…

Dietetyka

Nadmiar przeciwutleniaczy może szkodzić

Większość doniesień prasowych podkreśla pozytywne skutki zjadania przeciwutleniaczy. Dzieję się tak, gdy naszym głównym źródłem przeciwutleniaczy jest żywność. Jeżeli jednak przesadzimy z przyjmowaniem przeciwutleniaczy jako suplementów, może to wywołać również negatywne skutki – donoszą naukowcy z Kansas State University. Badacze sprawdzali możliwość poprawienia metabolizmu mięśni szkieletowych, poprzez wykorzystanie przeciwutleniaczy. Paradoksalnie okazało się, że zbyt duża dawka przeciwutleniaczy daje efekt odwrotny. Przeciwutleniacze usuwając ze środowiska nadtlenek wodoru, który co prawda jest silnym utleniaczem, ale z drugiej strony wspomaga rozszerzanie się małych naczyń krwionośnych.

Więcej…

Jeszcze raz o żywieniu z epoki paleolitu

Bardzo interesującym zjawiskiem jest rozwój ruchu paleo, którego zwolennicy odrzucają oficjalny paradygmat medyczno-żywieniowy i jego narzędzia badawcze, jako błędne z antropologicznego i ewolucyjnego punktu widzenia.

Więcej…

Zdrowe odżywianie – krytycznie

Zalecenia dotyczące tzw. „zdrowego odżywiania” wyrządziły ludziom wiele złego, a współczesna nauka o żywieniu stwarza jedynie pozory naukowości. Historia zmagań konkurencyjnych paradygmatów: hipotezy węglowodanowej i hipotezy tłuszczowo-cholesterolowej w leczeniu chorób cywilizacyjnych jest pouczająca. Ta pierwsza wywiedziona z badań nad otyłością, koncentrowała się nad szkodliwą rolą węglowodanów, których nadmiar w diecie powoduje problemy z przemianą materii i w rezultacie otyłość i cukrzycę typu 2 – oraz przyczynia się do wielu schorzeń cywilizacyjnych. Hipoteza tłuszczowo-cholesterolowa jest jej zaprzeczeniem. Wywiedziona z poszukiwań przyczyn choroby wieńcową za problemy zdrowotne obwinia tłuszcze, szczególnie tłuszcze nasycone. To one mają wywoływać choroby serca, bo podnoszą poziom „złego” cholesterolu oraz powodują otyłość (teoria bilansu energetycznego).

Więcej…

Dieta śródziemnomorska- niekończąca się opowieść

Podstawą diety są produkty roślinne: zboża, warzywa, owoce, rośliny strączkowe, orzechy, nasiona, oliwa, zioła i przyprawy. Powinno się je jadać codziennie, praktycznie w każdym posiłku. Mieszkańcy wiejskich obszarów Krety w latach 50–tych byli ubodzy, tanie i łatwo dostępne produkty roślinne stanowiły podstawę ich pożywienia (jedli z upodobaniem nawet dziko rosnącą zieleninę w potrawie o nazwie horta). Zwyczaje żywieniowe zrodzone z biedy zapewniły Grekom długie i zdrowe życie.  Dzisiaj wszystko się zmieniło. Cywilizacja globalna zrównała wszystkich, także pod względem preferencji podniebiennych.

Więcej…

Czy pijemy wystarczającą objętość wody dla zachowania zdrowia?

Picie wody zapobiega odwodnieniu, usprawnia pracę jelit, uśmierza ból, pomaga zwalczyć nadmierny apetyt, nawilża skórę, zapobiega wysuszeniu śluzówek, pozwala lepiej kontrolować cukrzycę. Statystyczny Polak w ciągu dnia wypija 1,5 litra płynów a 6 mln z nas pije jeszcze mniej - 1,20 litra. Rekomendowaną objętość płynów (1,6 litra dziennie dla kobiet i 2 litry dla mężczyzn) pije jedynie 40 %Polek i 22 % Polaków. 43 % wypijanych przez statystycznego Polaka w ciągu dnia płynów stanowią napoje gorące z dodatkiem cukru. Woda stanowi zaledwie 28 % przyjmowanych płynów a zalecane jest, aby było to 60-80 %.

Więcej…

Licznik odwiedzin

443714
dzisiajdzisiaj231
wczorajwczoraj439
w tym tygodniuw tym tygodniu1520
w tym miesiącuw tym miesiącu10387