ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski

specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii


dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady dietetyka w zakresie chorób cywilizacyjnych

Zapisy nr tel.: 602-395-601

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski
specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii

dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady w zakresie chorób cywilizacyjnych

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

Cicha i bezbolesna choroba – cukrzyca typu 2

Słaba edukacja zdrowotna, ograniczony dostęp do leczenia specjalistycznego oraz brak refundacji nowoczesnych leków przeciwcukrzycowych to główne problemy. W zderzeniu z chorobą, w rzeczywistości polskiego systemu ochrony zdrowia, chorzy nie osiągają celów leczniczych. Obecna jego organizacja oraz nikłe finansowanie powoduje, że koszty leczenia powikłań cukrzycy (ślepota, amputacje, zawały, udary, niewydolność nerek wymagająca dializowania) rosną w tempie geometrycznym. Dostęp do edukacji oraz porad świadczonych przez profesjonalnie przygotowanych edukatorów diabetologicznych, dietetyka, specjalistę od wysiłku mięśniowego powinien być nieograniczony i finansowany w ramach kontraktów z NFZ na każdym etapie choroby. W Polsce działa 1700 profesjonalnie przygotowanych edukatorów. Niestety, ich działalność w większości jest realizowana społecznie i brakuje w niej kompleksowości, wielowątkowości, stałości kontroli standardów i stałej oceny skuteczności. Lekarze diabetolodzy alarmują resort zdrowia, że coraz częściej do ich gabinetów trafiają chorzy z już zaawansowaną cukrzycą i licznymi powikłaniami tej choroby. Remedium na te problemy miała być kompleksowa opieka ambulatoryjna świadczona przez wybrane poradnie. W praktyce okazało się, że finansowane w ramach NFZ tej kompleksowej opieki jest na bardzo niskim poziomie płatności za usługę (tak wizyty lekarskie traktuje NFZ), dlatego nie są zbyt chętnie realizowane przez świadczeniodawców z powodu niskiej wyceny punktowej świadczeń.
W efekcie są województwa, w których żadna z poradni nie realizuje tego typu kontraktów, a taki model miał spełnić oczekiwania naszych podopiecznych. W całej Polsce zaledwie kilkanaście podmiotów realizuje kontrakty w ramach KAOS (kompleksowej ambulatoryjnej opieki specjalistycznej) i to zazwyczaj przy okazji realizacji innych świadczeń w ramach AOS (ambulatoryjnej opieki specjalistycznej).  
Pacjenci mający kontakty wskazują na dobre praktyki w innych państwach Unii Europejskiej, gdzie diabetycy znajdują się pod opieką takich wielodyscyplinarnych placówek. W takich poradniach chorzy mają nieograniczony dostęp do diabetologa, chirurga naczyniowego, kardiologa, pielęgniarki diabetologicznej, okulisty, fizjoterapeuty, psychologa czy dietetyka.
Pacjenci są rozczarowani ograniczonym dostępem do nowoczesnej terapii lekowej. W szczególności dotyczy to leków, które wydłużają moment wejścia w insulinoterapię, wyrównują glikemię i sprzyjają obniżeniu ciśnienia tętniczego krwi (gliflozyny), a także redukują masę ciała (leki inkretynowe z grupy GLP-1). Warto dodać, że te leki, chociaż powinny być refundowane, a zatem szeroko dostępne, nie spełnią pokładanych w nich nadziei, jeżeli pacjent nie nauczy się samoleczenia w oparciu o leczenie żywieniowe i codzienny leczniczy trening mięśniowy. Jak długo można liczyć na dobrą wolę i entuzjazm wolontariatu? Dobrą posługę w tym zakresie może dać tylko profesjonalista wszechstronnie i praktycznie przeszkolony w zakresie żywienia i wysiłku mięśniowego. To specjalizacje odrębne, obie powinny być kontraktowane. Nauka kosztuje i jest czasochłonna, wymaga totalnego zaangażowania i wprowadzania nowych innowacyjnych metod zarządzania cukrzycą (taka nowomowa) w oparciu o nowoczesne standardy w żywieniu i spalaniu wysiłkiem mięśniowym.

Przy wyniku ponad 20 pkt ze względu na wysokie ryzyko cukrzycy zgłoś się do diabetologa w celu weryfikacji.

Nasze pasje i zainteresowania

Nasze biebrzańskie peregrynacje - in memoriam

Bagna i torfowiska Biebrzy, jej fauna i flora unikatowe w skali świata, depozyt natury dla przyszłych pokoleń. Wszechobecna komercja nieproszona i nachalna wciska się zewsząd za sprawą ludzi, którzy posiadając pieniądze uważają, że są koroną stworzenia. Zatem wszystko im wolno i wszystko im się należy. Obca im jest zasada życia, jaką na 300 lat przed Chrystusem wyartykułował Epikur: umiarkowanie uważamy za największe dobro nie dlatego, abyśmy w ogóle mieli poprzestawać na małym, ale dlatego, żebyśmy nauczyli się żyć skromnie w przeświadczeniu, że najlepiej korzystają z dóbr ci, którzy ich najmniej pożądają. Uczmy się cieszyć każdą chwilą, która nie jest bolesna… Chciałoby się rzec: co za czasy, co za ludzie. Czasami nie mogę oprzeć się wrażeniu, że żyjemy w eschatonie.

Więcej…

Listy Pliniusza Młodszego do Kalpurni I w.n.e. (z cyklu oblicza mistrzów)

…Pliniusz zapewnia swoją Kalpurnię. Piszesz, że moja nieobecność niemało Cię dręczy, a jedyną pociechę w tym znajdujesz, że zamiast mnie masz moje zwoje i nieraz nawet kładziesz je na tym miejscu, gdzie ja sam przebywałem. Dobrze mi, że mnie szukasz, miło, że zadowalasz się taką pociechą.

Więcej…

List Gustawa Flauberta do Colet (z cyklu oblicza mistrzów)

…mężczyzna kochający swą praczkę będzie z nią zaznawał rozkoszy, mimo iż będzie wiedział, że jest głupia; ale jeżeli kobieta kocha prostaka, jest to zapoznany geniusz, dusza wybrana itd., tak iż wskutek tej wrodzonej skłonności do zezowania nie widzą one prawdy, gdy ją się spotyka, ani piękna tam, gdzie ono się znajduje.

Więcej…

List Wolfganga Amadeusza Mozarta do Konstancji (z cyklu oblicza mistrzów)

Tymczasem wszystkiego dobrego - korzystaj ze swojego
błazna stołowego, ale myśl o mnie, mów o mnie i kochaj
mnie zawsze tak, jak ja zawsze będę kochał moją
Stanzi-Marini i jej... Stu!... knaller..., paller..., sznip..., sznap...,
sznur..., sznepperl..., snai!

Więcej…

Lili Marleen – szlagier czasu strasznej wojny

Norbert Schultze skomponował muzykę do piosenki „Lili Marleen” w 1938 roku do tekstu Hansa Leipa z 1915 r. Piosenka stała się wielkim przebojem muzycznym w czasie II wojny światowej. Zawdzięczała go nie tylko własnej urodzie, ale i ekspresyjnemu wykonaniu aktorki niemieckiej o obywatelstwie amerykańskim - Marleny Dietrich, występującej dla żołnierzy amerykańskich.

Więcej…

Dietetyka

Nadmiar przeciwutleniaczy może szkodzić

Większość doniesień prasowych podkreśla pozytywne skutki zjadania przeciwutleniaczy. Dzieję się tak, gdy naszym głównym źródłem przeciwutleniaczy jest żywność. Jeżeli jednak przesadzimy z przyjmowaniem przeciwutleniaczy jako suplementów, może to wywołać również negatywne skutki – donoszą naukowcy z Kansas State University. Badacze sprawdzali możliwość poprawienia metabolizmu mięśni szkieletowych, poprzez wykorzystanie przeciwutleniaczy. Paradoksalnie okazało się, że zbyt duża dawka przeciwutleniaczy daje efekt odwrotny. Przeciwutleniacze usuwając ze środowiska nadtlenek wodoru, który co prawda jest silnym utleniaczem, ale z drugiej strony wspomaga rozszerzanie się małych naczyń krwionośnych.

Więcej…

Jeszcze raz o żywieniu z epoki paleolitu

Bardzo interesującym zjawiskiem jest rozwój ruchu paleo, którego zwolennicy odrzucają oficjalny paradygmat medyczno-żywieniowy i jego narzędzia badawcze, jako błędne z antropologicznego i ewolucyjnego punktu widzenia.

Więcej…

Zdrowe odżywianie – krytycznie

Zalecenia dotyczące tzw. „zdrowego odżywiania” wyrządziły ludziom wiele złego, a współczesna nauka o żywieniu stwarza jedynie pozory naukowości. Historia zmagań konkurencyjnych paradygmatów: hipotezy węglowodanowej i hipotezy tłuszczowo-cholesterolowej w leczeniu chorób cywilizacyjnych jest pouczająca. Ta pierwsza wywiedziona z badań nad otyłością, koncentrowała się nad szkodliwą rolą węglowodanów, których nadmiar w diecie powoduje problemy z przemianą materii i w rezultacie otyłość i cukrzycę typu 2 – oraz przyczynia się do wielu schorzeń cywilizacyjnych. Hipoteza tłuszczowo-cholesterolowa jest jej zaprzeczeniem. Wywiedziona z poszukiwań przyczyn choroby wieńcową za problemy zdrowotne obwinia tłuszcze, szczególnie tłuszcze nasycone. To one mają wywoływać choroby serca, bo podnoszą poziom „złego” cholesterolu oraz powodują otyłość (teoria bilansu energetycznego).

Więcej…

Dieta śródziemnomorska- niekończąca się opowieść

Podstawą diety są produkty roślinne: zboża, warzywa, owoce, rośliny strączkowe, orzechy, nasiona, oliwa, zioła i przyprawy. Powinno się je jadać codziennie, praktycznie w każdym posiłku. Mieszkańcy wiejskich obszarów Krety w latach 50–tych byli ubodzy, tanie i łatwo dostępne produkty roślinne stanowiły podstawę ich pożywienia (jedli z upodobaniem nawet dziko rosnącą zieleninę w potrawie o nazwie horta). Zwyczaje żywieniowe zrodzone z biedy zapewniły Grekom długie i zdrowe życie.  Dzisiaj wszystko się zmieniło. Cywilizacja globalna zrównała wszystkich, także pod względem preferencji podniebiennych.

Więcej…

Czy pijemy wystarczającą objętość wody dla zachowania zdrowia?

Picie wody zapobiega odwodnieniu, usprawnia pracę jelit, uśmierza ból, pomaga zwalczyć nadmierny apetyt, nawilża skórę, zapobiega wysuszeniu śluzówek, pozwala lepiej kontrolować cukrzycę. Statystyczny Polak w ciągu dnia wypija 1,5 litra płynów a 6 mln z nas pije jeszcze mniej - 1,20 litra. Rekomendowaną objętość płynów (1,6 litra dziennie dla kobiet i 2 litry dla mężczyzn) pije jedynie 40 %Polek i 22 % Polaków. 43 % wypijanych przez statystycznego Polaka w ciągu dnia płynów stanowią napoje gorące z dodatkiem cukru. Woda stanowi zaledwie 28 % przyjmowanych płynów a zalecane jest, aby było to 60-80 %.

Więcej…

Licznik odwiedzin

401800
dzisiajdzisiaj454
wczorajwczoraj465
w tym tygodniuw tym tygodniu2389
w tym miesiącuw tym miesiącu6227