Kwestionariusz samooceny zaburzeń snu

Odpowiedz na pięć pytań kwestionariusza (tak – nie) dotyczącego snu, celem sprawdzenia, czy istnieje u Ciebie zagrożenie BS (bezdechem sennym). Po wypełnieniu kwestionariusza przekaż je lekarzowi w celu oceny: postawienia diagnozy BS lub przepisania odpowiedniej terapii.

 

1. Czy regularnie odczuwasz zmęczenie, nawet po całonocnym odpoczynku?


2. Czy odczuwasz senność w czasie godzin pracy, gdy jesteś w domu lub w miejscu pracy?


3. Czy notorycznie i głośno chrapiesz?


4. Czy osoba, która śpi obok Ciebie, zaobserwowała, że krztusisz się, z trudem łapiesz powietrze albo wstrzymujesz oddech w czasie snu?


5. Czy często masz trudności ze skupieniem uwagi lub z koncentracją, doświadczasz problemów z pamięcią, odczuwasz drażliwość i/lub miewasz zły nastrój?

Możesz zamówić pakiet informacyjny na ten temat na stronie: http:sleepapnoea.respironics.pl. Znajdują się w nim 2 broszury do pobrania: Czy jesteś w grupie wzmożonego ryzyka? i Poradnik dotyczący terapii. Diagnostyką i leczeniem BS zajmują się liczne pracownie zaburzeń snu, centra i kliniki na terenie całego kraju. Problem jest interdyscyplinarny, gdyż z BS związane są inne choroby: otyłość, cukrzyca, nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca, niewydolność krążenia, reaktywny zespół depresyjny, refluks żołądkowo-przełykowy i inne.