ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski

specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii


dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady dietetyka w zakresie chorób cywilizacyjnych

Zapisy nr tel.: 602-395-601

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski
specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii

dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady w zakresie chorób cywilizacyjnych

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

Wczesne rozpoznanie cukrzycy - doustny test tolerancji glukozy (OGTT)

Powikłania związane z późno rozpoznaną cukrzycą stanowią duże obciążenie finansowe dla chorych i państwa.  Długotrwale niewyrównana choroba w wyniku złego leczenia (nieosiąganie celów leczniczych) generuje powikłania i znacznie pogarsza jakość życia naszych podopiecznych. Prawidłowy poziom glukozy we krwi pobranej z żyły rano na czczo (prawidłowa glikemia) to przedział 70-100 mg/dl (3,9-5,6 mmol/l)). Glikemia na czczo w zakresie 100-125 mg/dl (5,6-6,9 mmol/l) to już stan przedcukrzycowy, określany przez lekarzy jako prediabetes. Oczywiście glikemia na czczo, to znaczy co najmniej po 8 godzinach od spożycia ostatniego posiłku.

Gdy poziom glikemii na czczo jest wyższy od 126 mg/dl (≥ 7 mmol/l), co najmniej dwukrotnie z różnych dni, to nawet przy braku objawów musimy rozpoznać wczesną cukrzycę i jak najszybciej leczyć pozafarmakologicznie.

 

Oznaczanie „cukru”(glikemii) we krwi włośniczkowej (z 1 kropli z palca) przy użyciu glukometru, nawet gdy glukometr posiada opcję przeliczania poziomu cukru na osocze krwi żylnej, niestety nie jest wiarygodne dla diagnostyki cukrzycy. Te orientacyjne oznaczenia są konieczne do samokontroli i samoleczenia naszych podopiecznych i są niezbędne dla osiągnięcia celów leczniczych.

Do rozpoznania cukrzycy wystarczy również poziom cukru wykonany o dowolnej porze dnia, którego wartość wynosi powyżej 200 mg/dl (11,1 mmol/l), ale muszą być obecne również objawy cukrzycy w postaci wzmożonego pragnienia, wielomoczu, osłabienia itd. Doustny test tolerancji glukozy - OGTT (ang. oral glucose tolerance test), służy lekarzom do rozpoznania cukrzycy lub stanu przedcukrzycowego (nieprawidłowa tolerancja glukozy), gdy wyniki przygodnych glikemii są zbyt niskie i niejednoznaczne, a pacjent jest wysokiego ryzyka (zagrożenia chorobą cukrzycową). Test jest niestety często niewłaściwie wykonywany, co wynika z niedoinformowania pacjentów, co do właściwego przygotowania i przeprowadzenia testu w warunkach ambulatoryjnych.

Przez 3 dni przed planowanym badaniem należy stosować dietę o normalnej zawartości węglowodanów (powyżej 150g/dobę), a rozpoczęcie badania na czczo musi nastąpić po co najmniej 8-godzinnym wstrzymaniu się od przyjmowania posiłków i picia płynów. Pacjent powinien być wypoczęty, po przespanej nocy. Do momentu pobrania próbki krwi osoba badana powinna wstrzymać się z przyjęciem stosowanych leków. Przeprowadzenie testu wymaga również wcześniejszego odstawienia leków, które w istotny sposób wpływają na poziom glukozy we krwi (np. zawyżających wyniki kortykosteroidów). Po oznaczeniu glikemii we krwi żylnej na czczo należy w ciągu 5 minut wypić 75 g glukozy rozpuszczonej w 250-300 ml wody. Roztwór jest bardzo słodki, co bywa przyczyną wystąpienia nudności. Z uwagi na to w niektórych przypadkach dopuszcza się dodanie niewielkiej ilości soku z cytryny, który poprawia walory smakowe, nie wpływając istotnie na wynik przeprowadzonego testu. Również schłodzenie roztworu ułatwia jego wypicie, redukując wystąpienie nieprzyjemnych nudności.  Po wypiciu roztworu glukozy należy w pozycji siedzącej czekać przez 2 godziny na ponowne pobranie próbki krwi. W tym czasie nie wolno wykonywać wysiłku fizycznego, spożywać dodatkowych posiłków i płynów oraz palić papierosów. Nie zaleca się również intensywnego wysiłku intelektualnego (rozwiązywania trudnych krzyżówek, pisanie prac itd.) Mózg podczas intensywnego wysiłku intelektualnego, a także emocjonalnego zużywa duże ilości glukozy, co może z kolei, tak jak w okolicznościach wysiłku fizycznego zaniżać wyniki testu. Pacjent przez te 2 godziny do ponownego pobrania próbki krwi z żyły musi pozostać w poczekalni w spoczynku, nie może sobie ot tak po prostu iść i załatwiać w międzyczasie swoje sprawy. Takie niedoinformowanie pacjenta może opóźnić nawet o wiele miesięcy rozpoznanie choroby, a przecież wszyscy wiedzą, że zaleczenie jej jest możliwe na bardzo wczesnym etapie jej rozwoju.

Test tolerancji glukozy potrzebny jest osobom, u których dwukrotny pomiar glikemii na czczo wyniósł 100-125 mg/dl (5,6-6,9 mmol/l), ale także gdy glikemia na czczo jest prawidłowa tj. poniżej 100 mg/dl (5,6 mmol/l) ale istnieje uzasadnione podejrzenie stanu przedcukrzycowego lub cukrzycy. U kobiet w ciąży, z grupy ryzyka rozwoju cukrzycy lub gdy pojawią się u nich pierwsze objawy sugerujące cukrzycę należy przeprowadzić test OGTT przy pierwszej wizycie ginekologicznej tj. w pierwszym trymestrze ciąży. Jeśli wykonany test OGTT nie potwierdzi cukrzycy, to należy go powtórzyć pomiędzy 24-28 tygodniem ciąży. Wszystkie ciężarne niezależnie od ryzyka rozwoju choroby podlegają w tym okresie wykonaniu przesiewowego testu OGTT z 75 g glukozy. OGTT nie powinien być wykonywany u osób z rozpoznaną cukrzycą, a także przy współistnieniu schorzeń przewodu pokarmowego zaburzających wchłanianie podanego roztworu glukozy (w zespoły złego wchłaniania czy stany po resekcji żołądka i innych). Test OGTT nie powinien być przeprowadzany także u chorych w ostrych stanach jak świeży zawał serca czy udar mózgu, po urazach, w stanach gorączkowych i niedożywieniu. Krew pobierana do oznaczenia poziomu glukozy musi pochodzić z żyły, a oznaczenie stężenia glukozy powinno być  wykonane w laboratorium. Nie wolno stosować do celów diagnostycznych oznaczeń glikemii wykonanych przy użyciu glukometrów. Lekarz stawiający rozpoznanie cukrzycy na podstawie pomiaru poziomu glukozy z glukometru popełnia błąd. Błędem jest także wprowadzanie diety niskokalorycznej na kilka dni przed planowanym testem lub wykonywanie przez pacjentów prowadzących siedzący tryb życia intensywnych ćwiczeń fizycznych dzień przed badaniem, co znacznie fałszywie zaniża wyniki i w rezultacie opóźnia rozpoznanie cukrzycy.  Glikemia poniżej 140 mg/dl (7,8 mmol/l) po 2 godzinach od wypicia 75g glukozy nie potwierdza podejrzenia choroby cukrzycowej, ale oczywiście nie jest wynikiem prawidłowym raz na zawsze. Glikemia powyżej 200 mg/dl ( 11,1 mmol/l) uprawnia do rozpoznania cukrzycy, a wartości pomiędzy 140-199 mg/dl (7,8-11 mmol/l) wskazują na nieprawidłową tolerancję glukozy, czyli stan przedcukrzycowy, który należy intensywnie leczyć metodami pozafarmakologicznymi (modyfikacja dotychczasowego stylu życia i jedzenia). Cukrzycę ciążową rozpoznajemy przy glikemii powyżej 140 mg/dl (7,8 mmol/l) w 2 godzinie testu OGTT i wymaga to odpowiedniego postępowania terapeutycznego. Pacjenci, którzy przez niewiedzę albo niefrasobliwość nie przestrzegają zasad przeprowadzenia testu narażają się na fałszywie dodatni test w kierunku cukrzycy, ale znacznie częściej na fałszywie ujemny test OGTT w kierunku cukrzycy, gdzie w rzeczywistości już należy ich leczyć. Każde kilkumiesięczne opóźnienie zmniejsza szansę na powstrzymanie choroby i utrzymanie jej na poziomie stanu przedcukrzycowego bez potrzeby sięgania po środki farmakologiczne.

Na podstawie mojej 30 letniej praktyki diabetologicznej uważam zarejestrowanie metforminy do stosowania w stanie przedcukrzycowym za błąd. Zapisywanie jej chorym z nieprawidłową glikemią na czczo albo zaburzoną tolerancją glukozy jest przysłowiowym wykręceniem się sianem od żmudnego i czasochłonnego procesu przemodelowania stylu życia i żywienia kandydata na cukrzyka. Ręce opadają, kiedy słyszę od mniej doświadczonych lekarzy, że przecież zapisali lekarstwo na stan przedcukrzycowy. A reszta, ta zasadnicza część – jest milczeniem.

Przy wyniku ponad 20 pkt ze względu na wysokie ryzyko cukrzycy zgłoś się do diabetologa w celu weryfikacji.

Nasze pasje i zainteresowania

Nasze biebrzańskie peregrynacje - in memoriam

Bagna i torfowiska Biebrzy, jej fauna i flora unikatowe w skali świata, depozyt natury dla przyszłych pokoleń. Wszechobecna komercja nieproszona i nachalna wciska się zewsząd za sprawą ludzi, którzy posiadając pieniądze uważają, że są koroną stworzenia. Zatem wszystko im wolno i wszystko im się należy. Obca im jest zasada życia, jaką na 300 lat przed Chrystusem wyartykułował Epikur: umiarkowanie uważamy za największe dobro nie dlatego, abyśmy w ogóle mieli poprzestawać na małym, ale dlatego, żebyśmy nauczyli się żyć skromnie w przeświadczeniu, że najlepiej korzystają z dóbr ci, którzy ich najmniej pożądają. Uczmy się cieszyć każdą chwilą, która nie jest bolesna… Chciałoby się rzec: co za czasy, co za ludzie. Czasami nie mogę oprzeć się wrażeniu, że żyjemy w eschatonie.

Więcej…

Listy Pliniusza Młodszego do Kalpurni I w.n.e. (z cyklu oblicza mistrzów)

…Pliniusz zapewnia swoją Kalpurnię. Piszesz, że moja nieobecność niemało Cię dręczy, a jedyną pociechę w tym znajdujesz, że zamiast mnie masz moje zwoje i nieraz nawet kładziesz je na tym miejscu, gdzie ja sam przebywałem. Dobrze mi, że mnie szukasz, miło, że zadowalasz się taką pociechą.

Więcej…

List Gustawa Flauberta do Colet (z cyklu oblicza mistrzów)

…mężczyzna kochający swą praczkę będzie z nią zaznawał rozkoszy, mimo iż będzie wiedział, że jest głupia; ale jeżeli kobieta kocha prostaka, jest to zapoznany geniusz, dusza wybrana itd., tak iż wskutek tej wrodzonej skłonności do zezowania nie widzą one prawdy, gdy ją się spotyka, ani piękna tam, gdzie ono się znajduje.

Więcej…

List Wolfganga Amadeusza Mozarta do Konstancji (z cyklu oblicza mistrzów)

Tymczasem wszystkiego dobrego - korzystaj ze swojego
błazna stołowego, ale myśl o mnie, mów o mnie i kochaj
mnie zawsze tak, jak ja zawsze będę kochał moją
Stanzi-Marini i jej... Stu!... knaller..., paller..., sznip..., sznap...,
sznur..., sznepperl..., snai!

Więcej…

Lili Marleen – szlagier czasu strasznej wojny

Norbert Schultze skomponował muzykę do piosenki „Lili Marleen” w 1938 roku do tekstu Hansa Leipa z 1915 r. Piosenka stała się wielkim przebojem muzycznym w czasie II wojny światowej. Zawdzięczała go nie tylko własnej urodzie, ale i ekspresyjnemu wykonaniu aktorki niemieckiej o obywatelstwie amerykańskim - Marleny Dietrich, występującej dla żołnierzy amerykańskich.

Więcej…

Dietetyka

Ogólne zasady żywienia w cukrzycy cz.2

Tłuszcze należy spożywać w ograniczonych ilościach. Ich głównym źródłem powinny być oleje roślinne i margaryny miękkie. Oliwa z oliwek i olej rzepakowy zawierają jedno-nienasycone kwasy tłuszczowe, mogą być więc spożywane na surowo lub stosowane do obróbki termicznej potraw. Olej słonecznikowy i sojowy to źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego powinny być spożywane jedynie na surowo. Nie zaleca się spożywania smalcu i słoniny. Zawartość tłuszczu w diecie chorego na cukrzycę powinna dostarczyć 30–35% wartości energetycznej diety. Tłuszcze nasycone powinny stanowić mniej niż 10% wartości energetycznej diety.

Więcej…

Ogólne zasady żywienia w cukrzycy cz.1

Stanowisko lekarzy jest takie, że żywienie chorych z cukrzycą opiera się na zasadach racjonalnego żywienia ludzi zdrowych. Normy dziennego zapotrzebowania na energię, podstawowe składniki odżywcze, a także witaminy i składniki mineralne są opracowane i od dawna dostępne. Naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji, gdzie szacunkowo (dawnej mówiło się „na oko”) można ocenić na podstawie menu dziennego, mianowicie jaka była kaloryczność dzienna, czy nie za duża w stosunku do spalania cukru przez organizm i czy niezbędne składniki tj, główne grupy pokarmowe (białka, tłuszcze i właśnie węglowodany złożone) makro i mikroelementy, witaminy i woda zostały w należny sposób uzupełnione.

Więcej…

Nadmiar przeciwutleniaczy może szkodzić

Większość doniesień prasowych podkreśla pozytywne skutki zjadania przeciwutleniaczy. Dzieję się tak, gdy naszym głównym źródłem przeciwutleniaczy jest żywność. Jeżeli jednak przesadzimy z przyjmowaniem przeciwutleniaczy jako suplementów, może to wywołać również negatywne skutki – donoszą naukowcy z Kansas State University. Badacze sprawdzali możliwość poprawienia metabolizmu mięśni szkieletowych, poprzez wykorzystanie przeciwutleniaczy. Paradoksalnie okazało się, że zbyt duża dawka przeciwutleniaczy daje efekt odwrotny. Przeciwutleniacze usuwając ze środowiska nadtlenek wodoru, który co prawda jest silnym utleniaczem, ale z drugiej strony wspomaga rozszerzanie się małych naczyń krwionośnych.

Więcej…

Jeszcze raz o żywieniu z epoki paleolitu

Bardzo interesującym zjawiskiem jest rozwój ruchu paleo, którego zwolennicy odrzucają oficjalny paradygmat medyczno-żywieniowy i jego narzędzia badawcze, jako błędne z antropologicznego i ewolucyjnego punktu widzenia.

Więcej…

Zdrowe odżywianie – krytycznie

Zalecenia dotyczące tzw. „zdrowego odżywiania” wyrządziły ludziom wiele złego, a współczesna nauka o żywieniu stwarza jedynie pozory naukowości. Historia zmagań konkurencyjnych paradygmatów: hipotezy węglowodanowej i hipotezy tłuszczowo-cholesterolowej w leczeniu chorób cywilizacyjnych jest pouczająca. Ta pierwsza wywiedziona z badań nad otyłością, koncentrowała się nad szkodliwą rolą węglowodanów, których nadmiar w diecie powoduje problemy z przemianą materii i w rezultacie otyłość i cukrzycę typu 2 – oraz przyczynia się do wielu schorzeń cywilizacyjnych. Hipoteza tłuszczowo-cholesterolowa jest jej zaprzeczeniem. Wywiedziona z poszukiwań przyczyn choroby wieńcową za problemy zdrowotne obwinia tłuszcze, szczególnie tłuszcze nasycone. To one mają wywoływać choroby serca, bo podnoszą poziom „złego” cholesterolu oraz powodują otyłość (teoria bilansu energetycznego).

Więcej…

Licznik odwiedzin

738067
dzisiajdzisiaj8
wczorajwczoraj148
w tym tygodniuw tym tygodniu225
w tym miesiącuw tym miesiącu2396