ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski

specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii


dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady dietetyka w zakresie chorób cywilizacyjnych

Zapisy nr tel.: 602-395-601

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski
specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii

dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady w zakresie chorób cywilizacyjnych

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

Diagnoza na podstawie wyniku analizy laboratoryjnej

Dzień dobry Panie Doktorze, Jestem Karolina, przebywam aktualnie a Anglii.

Jakby mi Pan mógł odpowiedzieć, czy takie wyniki o czymś świadczą?

C-peptyd 1,32 (0,9-7,1); Test obciążenia 75 g glukozy:

0 min Glukoza 83, Insulina 7,35

60 min G 107        I 37,2

120 min G 118      I 61,7

180 min G 96        I 52,1

240 min G 56        I 14,3

Wynik z próby głodowej, o 23-ciej to już po jedzeniu, po godzinie.


Pani Karolino;

Lekarze na ogół nie wróżą z fusów i nie zajmują się stawianiem diagnozy (która jest początkiem leczenia) w oparciu o wyniki laboratoryjne, lecz po osobistym zbadaniu osoby zgłaszającej się do specjalisty z problemem zdrowotnym. Ponieważ pytanie ma walory pro publico bono, zatem odpowiadam w oderwaniu od całej wiedzy, jaką zdobyłbym na temat funkcjonowania zdrowotnego osoby zgłaszającej się z takimi badaniami. Nie określa Pani, czy to są jej wyniki. Z doświadczenia, na podstawie przedłożonych 2 prób: głodowej i przedłużony do 4 godzin OGTT (doustny test tolerancji glukozy) wyłania się z dużym prawdopodobieństwem profil tej osoby: kobieta w wieku do 25 lat, z niskim BMI w granicach 20-21 kg/m², sylwetka szczupła, miesiączkuje, aktualnie nie w ciąży ( z nasileniem objawów niedocukrzeń w okresie napięcia przedmiesiączkowego). Niestety nic nie wiem o antykoncepcji, przebytych chorobach np. WZW, czy dyshormonozach (np. nadczynność gruczołu tarczowego), operacje, urazy, utraty przytomności itd., co znacznie ułatwia diagnozowanie. Powodem nawracających dolegliwości o obrazie napadowych niedocukrzeń, jakich się domyślam (poty, drżenie, słabość, rozdrażnienie, kołatanie serca, bladość, zaburzenia równowagi np. niepewność chodu, lekkie zawężenie pola świadomości, zaburzenie akomodacji i pola widzenia itd.) jest prawdopodobnie tzw. łagodna późna (3-4 godziny od jedzenia) napadowa hipoglikemia u osoby „zajadającej” swoje negatywne napięcia emocjonalne słodyczami, co pozostaje u tej osoby jedną z głównych przyczyn niedocukrzeń. Jakie są inne? Nic nie wiem o tej osobie, ale może być oprócz słodyczy kilka innych: leki, nadpobudliwość emocjonalna, zaburzenia snu, stany lękowe, nieregularne złe jedzenie, błędy towarzyszące samemu aktowi spożywania posiłku i wiele innych. Przedstawione wyniki badań nie przemawiają za rozpoznaniem organicznej przyczyny niedocukrzeń: nowotworowej, insulinoma (guz aktywny wydzielniczo insulinopodobny lub in situ), zaburzenia wielogruczołowe, niedoczynność przysadki, zaburzenia funkcji dokrewnej jajników), dumping syndrome, celiakia, inkretynoma itd. U części osób stan taki może być preludium do cukrzycy i to bardzo wczesnym, mają one jednak zazwyczaj nadwagę i to solidną i napadową kompulsywna bulimię. Pewność rozpoznawczą można mieć wszakże po przeprowadzeniu pełnej diagnostyki: badania podstawowe (morfologia, OB, CRP, mocz badanie ogólne, EKG, rtg kl. piersiowej, badania biochemiczne ukierunkowane na ocenę funkcji wątroby i nerek, markery nowotworowe, USG j. brzusznej, ewentualnie gdyby zaistniały wskazania (co wcale nie wynika z wyników przedłożonych testów) TMC i endoskopowe USG. Będę wdzięczny za odpowiedź.

Z poważaniem Zygmunt Trojanowski diabetolog
Przy wyniku ponad 20 pkt ze względu na wysokie ryzyko cukrzycy zgłoś się do diabetologa w celu weryfikacji.

Nasze pasje i zainteresowania

Nasze biebrzańskie peregrynacje - in memoriam

Bagna i torfowiska Biebrzy, jej fauna i flora unikatowe w skali świata, depozyt natury dla przyszłych pokoleń. Wszechobecna komercja nieproszona i nachalna wciska się zewsząd za sprawą ludzi, którzy posiadając pieniądze uważają, że są koroną stworzenia. Zatem wszystko im wolno i wszystko im się należy. Obca im jest zasada życia, jaką na 300 lat przed Chrystusem wyartykułował Epikur: umiarkowanie uważamy za największe dobro nie dlatego, abyśmy w ogóle mieli poprzestawać na małym, ale dlatego, żebyśmy nauczyli się żyć skromnie w przeświadczeniu, że najlepiej korzystają z dóbr ci, którzy ich najmniej pożądają. Uczmy się cieszyć każdą chwilą, która nie jest bolesna… Chciałoby się rzec: co za czasy, co za ludzie. Czasami nie mogę oprzeć się wrażeniu, że żyjemy w eschatonie.

Więcej…

Listy Pliniusza Młodszego do Kalpurni I w.n.e. (z cyklu oblicza mistrzów)

…Pliniusz zapewnia swoją Kalpurnię. Piszesz, że moja nieobecność niemało Cię dręczy, a jedyną pociechę w tym znajdujesz, że zamiast mnie masz moje zwoje i nieraz nawet kładziesz je na tym miejscu, gdzie ja sam przebywałem. Dobrze mi, że mnie szukasz, miło, że zadowalasz się taką pociechą.

Więcej…

List Gustawa Flauberta do Colet (z cyklu oblicza mistrzów)

…mężczyzna kochający swą praczkę będzie z nią zaznawał rozkoszy, mimo iż będzie wiedział, że jest głupia; ale jeżeli kobieta kocha prostaka, jest to zapoznany geniusz, dusza wybrana itd., tak iż wskutek tej wrodzonej skłonności do zezowania nie widzą one prawdy, gdy ją się spotyka, ani piękna tam, gdzie ono się znajduje.

Więcej…

List Wolfganga Amadeusza Mozarta do Konstancji (z cyklu oblicza mistrzów)

Tymczasem wszystkiego dobrego - korzystaj ze swojego
błazna stołowego, ale myśl o mnie, mów o mnie i kochaj
mnie zawsze tak, jak ja zawsze będę kochał moją
Stanzi-Marini i jej... Stu!... knaller..., paller..., sznip..., sznap...,
sznur..., sznepperl..., snai!

Więcej…

Lili Marleen – szlagier czasu strasznej wojny

Norbert Schultze skomponował muzykę do piosenki „Lili Marleen” w 1938 roku do tekstu Hansa Leipa z 1915 r. Piosenka stała się wielkim przebojem muzycznym w czasie II wojny światowej. Zawdzięczała go nie tylko własnej urodzie, ale i ekspresyjnemu wykonaniu aktorki niemieckiej o obywatelstwie amerykańskim - Marleny Dietrich, występującej dla żołnierzy amerykańskich.

Więcej…

Dietetyka

Ogólne zasady żywienia w cukrzycy cz.2

Tłuszcze należy spożywać w ograniczonych ilościach. Ich głównym źródłem powinny być oleje roślinne i margaryny miękkie. Oliwa z oliwek i olej rzepakowy zawierają jedno-nienasycone kwasy tłuszczowe, mogą być więc spożywane na surowo lub stosowane do obróbki termicznej potraw. Olej słonecznikowy i sojowy to źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego powinny być spożywane jedynie na surowo. Nie zaleca się spożywania smalcu i słoniny. Zawartość tłuszczu w diecie chorego na cukrzycę powinna dostarczyć 30–35% wartości energetycznej diety. Tłuszcze nasycone powinny stanowić mniej niż 10% wartości energetycznej diety.

Więcej…

Ogólne zasady żywienia w cukrzycy cz.1

Stanowisko lekarzy jest takie, że żywienie chorych z cukrzycą opiera się na zasadach racjonalnego żywienia ludzi zdrowych. Normy dziennego zapotrzebowania na energię, podstawowe składniki odżywcze, a także witaminy i składniki mineralne są opracowane i od dawna dostępne. Naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji, gdzie szacunkowo (dawnej mówiło się „na oko”) można ocenić na podstawie menu dziennego, mianowicie jaka była kaloryczność dzienna, czy nie za duża w stosunku do spalania cukru przez organizm i czy niezbędne składniki tj, główne grupy pokarmowe (białka, tłuszcze i właśnie węglowodany złożone) makro i mikroelementy, witaminy i woda zostały w należny sposób uzupełnione.

Więcej…

Nadmiar przeciwutleniaczy może szkodzić

Większość doniesień prasowych podkreśla pozytywne skutki zjadania przeciwutleniaczy. Dzieję się tak, gdy naszym głównym źródłem przeciwutleniaczy jest żywność. Jeżeli jednak przesadzimy z przyjmowaniem przeciwutleniaczy jako suplementów, może to wywołać również negatywne skutki – donoszą naukowcy z Kansas State University. Badacze sprawdzali możliwość poprawienia metabolizmu mięśni szkieletowych, poprzez wykorzystanie przeciwutleniaczy. Paradoksalnie okazało się, że zbyt duża dawka przeciwutleniaczy daje efekt odwrotny. Przeciwutleniacze usuwając ze środowiska nadtlenek wodoru, który co prawda jest silnym utleniaczem, ale z drugiej strony wspomaga rozszerzanie się małych naczyń krwionośnych.

Więcej…

Jeszcze raz o żywieniu z epoki paleolitu

Bardzo interesującym zjawiskiem jest rozwój ruchu paleo, którego zwolennicy odrzucają oficjalny paradygmat medyczno-żywieniowy i jego narzędzia badawcze, jako błędne z antropologicznego i ewolucyjnego punktu widzenia.

Więcej…

Zdrowe odżywianie – krytycznie

Zalecenia dotyczące tzw. „zdrowego odżywiania” wyrządziły ludziom wiele złego, a współczesna nauka o żywieniu stwarza jedynie pozory naukowości. Historia zmagań konkurencyjnych paradygmatów: hipotezy węglowodanowej i hipotezy tłuszczowo-cholesterolowej w leczeniu chorób cywilizacyjnych jest pouczająca. Ta pierwsza wywiedziona z badań nad otyłością, koncentrowała się nad szkodliwą rolą węglowodanów, których nadmiar w diecie powoduje problemy z przemianą materii i w rezultacie otyłość i cukrzycę typu 2 – oraz przyczynia się do wielu schorzeń cywilizacyjnych. Hipoteza tłuszczowo-cholesterolowa jest jej zaprzeczeniem. Wywiedziona z poszukiwań przyczyn choroby wieńcową za problemy zdrowotne obwinia tłuszcze, szczególnie tłuszcze nasycone. To one mają wywoływać choroby serca, bo podnoszą poziom „złego” cholesterolu oraz powodują otyłość (teoria bilansu energetycznego).

Więcej…

Licznik odwiedzin

738188
dzisiajdzisiaj129
wczorajwczoraj148
w tym tygodniuw tym tygodniu346
w tym miesiącuw tym miesiącu2517