ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski

specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii


dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady dietetyka w zakresie chorób cywilizacyjnych

Zapisy nr tel.: 602-395-601

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski
specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii

dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady w zakresie chorób cywilizacyjnych

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

O herbacie i wodzie w cukrzycy to i owo

Polacy z roku na rok piją więcej tzw. herbat funkcjonalnych (odchudzających) i zjadają olbrzymie ilości suplementów diety do redukcji masy ciała. Na opakowaniu czy na ulotce można napisać wszystko. Do sprzedawania takich produktów na rynku potrzebne jest jedynie zezwolenie, czyli często tylko „powiadomienie” Głównego Inspektoratu Sanitarnego (numer GIS musi być na każdym legalnym produkcie wspomagającym odchudzanie). Wiele „cudownych” herbatek i specyfików, szczególnie tych sprzedawanych przez internet takiego zezwolenia nie posiada.

W świetle opinii stricte naukowych herbata liściasta czerwona i zielona (nie w torebkach) parzona zgodnie z zasadami sprzyja odtłuszczaniu ciała. W USA czerwona to Pu-Erh „pogromcą tłuszczu”. Zielona herbata także wykazała właściwości przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej. Jeden z zawartych w zielonej herbacie polifenoli – EGCG – wpływa na metabolizm, hamując zwiększanie masy ciała. Herbaty te najkorzystniej pić pół godziny po posiłku. Na inne preparaty wspomagające odchudzanie Polacy wydają rocznie100 mln zł, w porównaniu do lat ubiegłych to ponad 16% więcej. 75% tej kwoty przeznaczane jest na zakup suplementów diety dostępnych bez recepty – na kapsułki, tabletki, preparaty w proszku czy syropie i emulsje sprzedawane w aptekach i sklepach spożywczych. W ich skład najczęściej wchodzą surowce: morwy białej, mięty pieprzowej, melisy lekarskiej, cynamonowca cejlońskiego, kminku czy pokrzywy. One przeważnie zapewniają efekt występujący po zażyciu preparatów na przeczyszczenie. Wątpliwości budzi jakość i standaryzacja surowców roślinnych, jaka jest ich maksymalna dawka dzienna.
Porozmawiajmy o czymś o wiele ważniejszym  – o uzupełnianiu płynów i minerałów. Uczucie pragnienia jest już oznaką odwodnienia. Generalnie moi podopieczni po 65 roku życia nie piją wystarczającej objętości wody stosownej do oczyszczania organizmu z końcowych metabolitów w chorobie cukrzycowej, ponieważ nie odczuwają pragnienia. Z wielu powodów nie można do tego dopuszczać.  Jeżeli nie występują ograniczenia z racji np. niewyrównanej niewydolności krążenia czy nerek, to doradzam wypijać dodatkowo 1,5 l wodę mineralną dziennie (oprócz tej objętości jaką wypijali dotychczas zwyczajowo jako herbata, mleko, kawa, zupy, soki etc.) Najkorzystniej wybierać naturalną wodę mineralną z ilością wapnia – około 150 mg/l, magnezu – więcej niż 50 mg/l, siarczany – więcej niż 250 mg/l, wodorowęglany – więcej niż 600 mg/l. Wykluczcie wody smakowe  ze sztucznymi aromatami, konserwantami, cukrem czy substancjami cukrozastępczymi. Wodę źródlaną, którą Polacy najchętniej kupują  zamieńcie na mineralną – wydobywana jest z wnętrza ziemi z pokładów izolowanych geologicznie od zanieczyszczeń i rzeczywiście bogatą w minerały. Gazowane częściej powodują dolegliwości żołądkowe i mniejsze spożycie płynów. Nie kupujcie wód leczniczych bez konsultacji z lekarzem, bowiem łatwo jest przedawkować składniki mineralne. Soki warzywne bez soli i owocowe soki mętne, niepasteryzowane, jednodniowe zawierają pokaźną ilość potasu, likopenu i witamin, które w niewyrównanej cukrzycy są szybko tracone . Zaraz za sokiem z aronii, polecam pomidorowy, szklanka soku pomidorowego to tylko 25 kilokalorii. Świeżo wyciśnięte soki cytrusowe – mają zbyt wysokie stężenie cukru i wypite w bardzo krótkim czasie powodują szybki wysoki wzrost poziomu glukozy we krwi. Zdecydowanie korzystniej jest zjeść świeży owoc. Ponieważ większość moich podopiecznych musi mieć codzienny leczniczy trening mięśniowy, to o prawidłowy stopień nawodnienia należy zadbać już przed treningiem – dwie standardowe szklanki (500 ml) na 40 minut przed ćwiczeniami i po 1 na każde 30 minut leczniczego wysiłku fizycznego. Nigdy nie czekajcie aż poczujecie pragnienie, ale zadbajcie o nawodnienie przed treningiem. Nie ma potrzeby uzupełniania płynów napojami sportowymi tzw. energetyzującymi z dużą zawartością cukru. Nie jesteście olimpijczykami ani zawodowcami, bez przesady proszę! Zapewne nie muszę przypominać o zbilansowaniu diety i skorelowania jej z aktywnością fizyczną, jako warunku bezpieczeństwa dla chorych przyjmujących leki hipoglikemizujące. Każdy mój ćwiczący podopieczny zna doskonale swoje „schodki hipoglikemiczne” i zawsze ma przy sobie pakiet ratowniczy do niedocukrzenia (tabletki z glukozy, woda mineralna, kanapka, w uzasadnionych przypadkach glukagon). Zawsze informacje o cukrzycy i postępowaniu w razie utraty przytomności u osób insulinowanych na wierzchu, łatwo zauważalne.

 

Przy wyniku ponad 20 pkt ze względu na wysokie ryzyko cukrzycy zgłoś się do diabetologa w celu weryfikacji.

Nasze pasje i zainteresowania

Nasze biebrzańskie peregrynacje - in memoriam

Bagna i torfowiska Biebrzy, jej fauna i flora unikatowe w skali świata, depozyt natury dla przyszłych pokoleń. Wszechobecna komercja nieproszona i nachalna wciska się zewsząd za sprawą ludzi, którzy posiadając pieniądze uważają, że są koroną stworzenia. Zatem wszystko im wolno i wszystko im się należy. Obca im jest zasada życia, jaką na 300 lat przed Chrystusem wyartykułował Epikur: umiarkowanie uważamy za największe dobro nie dlatego, abyśmy w ogóle mieli poprzestawać na małym, ale dlatego, żebyśmy nauczyli się żyć skromnie w przeświadczeniu, że najlepiej korzystają z dóbr ci, którzy ich najmniej pożądają. Uczmy się cieszyć każdą chwilą, która nie jest bolesna… Chciałoby się rzec: co za czasy, co za ludzie. Czasami nie mogę oprzeć się wrażeniu, że żyjemy w eschatonie.

Więcej…

Listy Pliniusza Młodszego do Kalpurni I w.n.e. (z cyklu oblicza mistrzów)

…Pliniusz zapewnia swoją Kalpurnię. Piszesz, że moja nieobecność niemało Cię dręczy, a jedyną pociechę w tym znajdujesz, że zamiast mnie masz moje zwoje i nieraz nawet kładziesz je na tym miejscu, gdzie ja sam przebywałem. Dobrze mi, że mnie szukasz, miło, że zadowalasz się taką pociechą.

Więcej…

List Gustawa Flauberta do Colet (z cyklu oblicza mistrzów)

…mężczyzna kochający swą praczkę będzie z nią zaznawał rozkoszy, mimo iż będzie wiedział, że jest głupia; ale jeżeli kobieta kocha prostaka, jest to zapoznany geniusz, dusza wybrana itd., tak iż wskutek tej wrodzonej skłonności do zezowania nie widzą one prawdy, gdy ją się spotyka, ani piękna tam, gdzie ono się znajduje.

Więcej…

List Wolfganga Amadeusza Mozarta do Konstancji (z cyklu oblicza mistrzów)

Tymczasem wszystkiego dobrego - korzystaj ze swojego
błazna stołowego, ale myśl o mnie, mów o mnie i kochaj
mnie zawsze tak, jak ja zawsze będę kochał moją
Stanzi-Marini i jej... Stu!... knaller..., paller..., sznip..., sznap...,
sznur..., sznepperl..., snai!

Więcej…

Lili Marleen – szlagier czasu strasznej wojny

Norbert Schultze skomponował muzykę do piosenki „Lili Marleen” w 1938 roku do tekstu Hansa Leipa z 1915 r. Piosenka stała się wielkim przebojem muzycznym w czasie II wojny światowej. Zawdzięczała go nie tylko własnej urodzie, ale i ekspresyjnemu wykonaniu aktorki niemieckiej o obywatelstwie amerykańskim - Marleny Dietrich, występującej dla żołnierzy amerykańskich.

Więcej…

Dietetyka

Ogólne zasady żywienia w cukrzycy cz.2

Tłuszcze należy spożywać w ograniczonych ilościach. Ich głównym źródłem powinny być oleje roślinne i margaryny miękkie. Oliwa z oliwek i olej rzepakowy zawierają jedno-nienasycone kwasy tłuszczowe, mogą być więc spożywane na surowo lub stosowane do obróbki termicznej potraw. Olej słonecznikowy i sojowy to źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego powinny być spożywane jedynie na surowo. Nie zaleca się spożywania smalcu i słoniny. Zawartość tłuszczu w diecie chorego na cukrzycę powinna dostarczyć 30–35% wartości energetycznej diety. Tłuszcze nasycone powinny stanowić mniej niż 10% wartości energetycznej diety.

Więcej…

Ogólne zasady żywienia w cukrzycy cz.1

Stanowisko lekarzy jest takie, że żywienie chorych z cukrzycą opiera się na zasadach racjonalnego żywienia ludzi zdrowych. Normy dziennego zapotrzebowania na energię, podstawowe składniki odżywcze, a także witaminy i składniki mineralne są opracowane i od dawna dostępne. Naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji, gdzie szacunkowo (dawnej mówiło się „na oko”) można ocenić na podstawie menu dziennego, mianowicie jaka była kaloryczność dzienna, czy nie za duża w stosunku do spalania cukru przez organizm i czy niezbędne składniki tj, główne grupy pokarmowe (białka, tłuszcze i właśnie węglowodany złożone) makro i mikroelementy, witaminy i woda zostały w należny sposób uzupełnione.

Więcej…

Nadmiar przeciwutleniaczy może szkodzić

Większość doniesień prasowych podkreśla pozytywne skutki zjadania przeciwutleniaczy. Dzieję się tak, gdy naszym głównym źródłem przeciwutleniaczy jest żywność. Jeżeli jednak przesadzimy z przyjmowaniem przeciwutleniaczy jako suplementów, może to wywołać również negatywne skutki – donoszą naukowcy z Kansas State University. Badacze sprawdzali możliwość poprawienia metabolizmu mięśni szkieletowych, poprzez wykorzystanie przeciwutleniaczy. Paradoksalnie okazało się, że zbyt duża dawka przeciwutleniaczy daje efekt odwrotny. Przeciwutleniacze usuwając ze środowiska nadtlenek wodoru, który co prawda jest silnym utleniaczem, ale z drugiej strony wspomaga rozszerzanie się małych naczyń krwionośnych.

Więcej…

Jeszcze raz o żywieniu z epoki paleolitu

Bardzo interesującym zjawiskiem jest rozwój ruchu paleo, którego zwolennicy odrzucają oficjalny paradygmat medyczno-żywieniowy i jego narzędzia badawcze, jako błędne z antropologicznego i ewolucyjnego punktu widzenia.

Więcej…

Zdrowe odżywianie – krytycznie

Zalecenia dotyczące tzw. „zdrowego odżywiania” wyrządziły ludziom wiele złego, a współczesna nauka o żywieniu stwarza jedynie pozory naukowości. Historia zmagań konkurencyjnych paradygmatów: hipotezy węglowodanowej i hipotezy tłuszczowo-cholesterolowej w leczeniu chorób cywilizacyjnych jest pouczająca. Ta pierwsza wywiedziona z badań nad otyłością, koncentrowała się nad szkodliwą rolą węglowodanów, których nadmiar w diecie powoduje problemy z przemianą materii i w rezultacie otyłość i cukrzycę typu 2 – oraz przyczynia się do wielu schorzeń cywilizacyjnych. Hipoteza tłuszczowo-cholesterolowa jest jej zaprzeczeniem. Wywiedziona z poszukiwań przyczyn choroby wieńcową za problemy zdrowotne obwinia tłuszcze, szczególnie tłuszcze nasycone. To one mają wywoływać choroby serca, bo podnoszą poziom „złego” cholesterolu oraz powodują otyłość (teoria bilansu energetycznego).

Więcej…

Licznik odwiedzin

737246
dzisiajdzisiaj87
wczorajwczoraj138
w tym tygodniuw tym tygodniu427
w tym miesiącuw tym miesiącu1575