Prozdrowotny wpływ małych ilości alkoholu

Alkohol w małych ilościach dobry przed i po zawale. Od dawna było wiadomo, że umiarkowane picie alkoholu chroni przed atakiem serca, teraz okazuje się, że dla mężczyzn jest ono korzystne nawet po zawale. Okazuje się, że mężczyźni, którzy wypijali dziennie jeden lub dwa kieliszki wina byli o 34 proc. mniej narażenia na zgon z różnych przyczyn i o 42 proc. z powodu chorób sercowo-naczyniowych na tle miażdżycy. Ci natomiast, którzy spożywali mniej niż jedną porcje alkoholu, wykazywali o 22 proc. mniejsze ryzyko zgonu. Korzystny wpływ alkoholu na zdrowie dotyczy jednak wyłącznie spożywania umiarkowanych jego ilości. Mężczyźni, którzy wypijali dziennie co najmniej trzy kieliszki wina, umierali równie często jak abstynenci. Gdyby alkohol nie uzależniał po uwzględnieniu przeciwwskazań pewnie byłby przepisywany w dawkach leczniczych na receptę.

Nasuwa się pytanie: czy cukrzycy też mogą spożywać symboliczne (jak wyżej) dawki alkoholu? Oczywiście tak, o ile cukrzyca i nadciśnienie tętnicze krwi są wyrównane, a w danym czasie nie ma innych przeciwwskazań. Należy uświadomić chorego o negatywnej interakcji insuliny i doustnych leków przeciwcukrzycowych z alkoholem i jak tego uniknąć. My lekarze, nie zachęcamy do picia tych osób po zawale. Sugerujemy jedynie, że umiarkowana ilość alkoholu może być korzystna dla zawałowców.
Cukrzyca nie musi oznaczać przymusowej abstynencji. Trzeba jedynie przestrzegać kilku zasad, jeśli przyjmuje się insulinę lub niektóre doustne leki przeciwcukrzycowe, gdyż alkohol może spowodować hipoglikemię. Przeciwcukrzycowe leki tzw. sulfonylomoczniki i alkohol mogą spowodować zaczerwienienie twarzy i złe samopoczucie. Działanie przypominające esperal, tylko łagodniejsze. Dopuszcza się umiarkowane spożywanie alkoholu w ilości 20 g dziennie. 20 g alkoholu etylowego znajduje się w 200 g białego wina, 150 g czerwonego wina, 0,33 l piwa jasnego mocnego, 50 g wódki lub brandy 40%. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia hipoglikemii alkohol powinien być spożywany łącznie z posiłkiem niskokalorycznym. Niestety alkoholu muszą unikać osoby ze zwiększonym stężeniem trójglicerydów w surowicy, zapaleniem trzustki w wywiadzie, kobiety w ciąży i chorzy z neuropatią. Obowiązuje ostrożność w spożywanie alkoholu, gdy chory przyjmuje leki: pochodne sulfonylomocznika, sulfonamidy, salicylany i leki ß-adrenolityki. W tych okolicznościach reakcja na alkohol jest indywidualna i można ja łatwo rozeznać.