ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski

specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii


dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady dietetyka w zakresie chorób cywilizacyjnych

Zapisy nr tel.: 602-395-601

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski
specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii

dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady w zakresie chorób cywilizacyjnych

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

XX Ogólnopolska Pielgrzymka Diabetyków na Jasną Górę 10 czerwca 2011 roku

Znowu jesteśmy razem, tam bije serce Polski. Zlot gwiaździsty członków kół wszystkich szczebli organizacyjnych do Matki Bożej, Królowej Polski na Jasnej Górze w Częstochowie, zbiegł się w czasie z 30-leciem działania Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Tym razem bez kapelana, staram się wedle mego doświadczenia i wiedzy zbudować jakąś jaźń wspólnotową w modlitwie, rozpamiętywaniu, śpiewach maryjnych: Śliczna Pani, Czarna Madonna, Polskie Kwiaty, Zawsze z Twoim Synem, wreszcie Barka i Apel Powitalny. Nawet tzw. Godzinki – Śpiewy Maryjne, przecież intonacyjnie trudne, bo zbliżone do gregoriany, ku mojemu zdziwieniu znalazły uznanie.

Brakuje nam osoby konsekrowanej, nie ma naszego koncelebranta podczas Mszy Św. i Drogi Krzyżowej na wałach. Wspominam naszych charyzmatycznych duszpasterzy, księży Bujaka, Galińskiego i innych. No cóż, rola świeckich w Kościele wzrasta, to i my nie jesteśmy od innej macochy. Błogosławiony JPII wielokrotnie powtarzał, iż chorzy są „skarbem Kościoła”. Tutaj czujemy się bezpieczni i potrzebni. Mamy sposobność do rozważenia więzi pomiędzy tajemnicą eucharystyczną, rolą Maryi w planie zbawienia i rzeczywistością bólu i choroby człowieka. Chorzy uczą nas być dobrymi, dają nam szansę służby Chrystusowi: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40). Wiele osób zadaje pytanie o sens chorowania: „Dlaczego ja?”, „Dlaczego cierpię?” Zadając to pytanie w inny sposób: „Dla kogo cierpię?” Znajdziemy pocieszenie i będzie nam lżej w codziennych zmaganiach z chorobą. Poprzez zjednoczenie z Chrystusem i doświadczenie tajemnicy Miłości Krzyża, możemy pomagać innym w akceptacji i odnajdywaniu sensu cierpienia.

 

 

Rozglądamy się dookoła, siwe głowy pocztów sztandarowych, szeregi przerzedzone, brak ludzi młodych. Co się z Tobą stało PSD? Każdego chorego z zespołem metabolicznym i chorobą cukrzycową powinna przygarnąć nasza organizacja bez względu na wiek, tam powinien czuć się u siebie. Łączy nas przecież wspólnota nie tylko choroby, ale i wiary. Celem współpracy liderów, wolontariuszy, zdrowych, lżej chorych członków jest dobro pacjentów, motywowanie ich do pracy w procesie leczenia, dawanie nadziei, tworzenie sieci wsparcia, uczenie pozytywnego myślenia.

Proces leczenia cukrzycy i innych schorzeń cywilizacyjnych jest aktem ciągłym. Od momentu pierwszego kontaktu, diagnozy, hospitalizacji po względnie trwałe ustabilizowanie choroby, zabiegi rehabilitacyjne. Chory niepełnosprawny na swej drodze spotyka: lekarzy, pielęgniarki, niższy personel medyczny, pracowników socjalnych, psychologów, wolontariuszy, księży. Wszyscy Oni powinni mieć oparcie w PSD, czerpiąc doświadczenie i oczekując wsparcia. Spostrzegam nawet tutaj, że jesteśmy jak rozsypana mozaika, nie znamy się, nie rozmawiamy, nie ma klimatu koleżeństwa, altruizmu, chęci dawania siebie innym. Mam nadzieję, że z okazji zbliżającego się święta Duch Boży pozwoli nam się zjednoczyć i Polskie Stowarzyszenie Diabetyków znowu będzie spostrzegane jak kiedyś na początku, kiedy byliśmy bardzo biedni a idea tej organizacji dopiero przebijała się do świadomości społecznej. Byliśmy wówczas bardzo biedni a struktury w terenie powstawały dosłownie z niczego, bez jakiejkolwiek bazy materialnej. Był entuzjazm i chęć zaistnienia wspólnotowego, powodowała nami wiara i chęć bezinteresownej pomocy innym. Zwracamy się w błagalnej suplikacji do Jasnogórskiej Pani, za Twoją pomocą wszystko jest możliwe nasza Matko. Możemy być znowu razem.

Na terenie Łodzi i okolic PSD istnieje od 1985 roku. Założycielami i organizatorami byli Henryk Dwojacki, Maria Bartyka, od początku pomagał im Edmund Goździecki. Oni już odeszli do domu Ojca. Z grona moich podopiecznych w ostatnim miesiącu odeszła orędować za nami Lucyna Bojarska. W drodze mieliśmy chwilę modlitewnego wspomnienia o tych wszystkich, którzy mając zasługi dla łódzkiej społeczności diabetyków, doszli kresu swojej doczesnej pielgrzymki.

Nad przebiegiem drogi krzyżowej czuwa wiekowy Ojciec Tomasz Karmelita Bosy z Wadowic, zachęca chorych, niech sami zagospodarują przestrzeń sacrum na stacjach Golgoty posadowionych wzdłuż historycznych murów. Trzeba być blisko ludzi i mieć dla nich czas - to zdaniem księdza kapelana jedna z recept na dobre kapłaństwo wśród chorych. Łza się w oku kręci za czasami, kiedy w gwiaździstym zlocie z całej Polski brali licznie udział kapelani z prawie wszystkich diecezji. Budowali w drodze pątniczy klimat skupienia, sprawowali liturgię, intonowali Maryjne Pieśni, modlitwy, koncelebrowali Mszę Św. Mimo utrudzenia ofiarni w zaspokojeniu naszych duchowych potrzeb. Co się takiego stało, że Was nie ma z nami, nasi kochani kapłani, wówczas, kiedy posługi w skali zbiorowej najbardziej oczekujemy?

Odmawiamy na koniec koronkę różańca do Miłosierdzia Bożego Świętej Faustyny. Jest nam lżej na duszy, bo zdaliśmy sobie sprawę, że nasze chorowanie w jakiś sposób wpisuje się w ofiarę naszego Pana i że w tym pośredniczy Jego Matka, nasza Matka. Jesteśmy ludźmi zawierzenia, mamy ufność, że obietnice Chrystusa są nieodwołalne, a Duch Święty wspiera nas i pozostanie z nami aż do kresu czasu, a nowe pokolenie diabetyków, jeżeli tego zapragnie może liczyć na Jego opiekę. Nie możemy się zamykać na osoby chore i potrzebujące wsparcia, jak nie można uciec od cierpienia i bólu. Świat bez ludzi chorych – choć to brzmi paradoksalnie, byłby światem uboższym o przeżycie ludzkiego współczucia, uboższym o doświadczenie nieegoistycznej miłości. Za nasz trud włożony w pracę na rzecz naszych podopiecznych nie oczekujemy nagrody ani wyróżnień. Poczucie, że kiedyś, kiedy ta chwila nastąpi, otrzymamy za Jej pośrednictwem i za wstawiennictwem błogosławionego Jana Pawła II wszystko to, czego oczekujemy i pragniemy, jest wystarczającym aktem zadość uczynienia dla każdego prawdziwie wierzącego chrześcijanina.

 

Przy wyniku ponad 20 pkt ze względu na wysokie ryzyko cukrzycy zgłoś się do diabetologa w celu weryfikacji.

Nasze pasje i zainteresowania

Nasze biebrzańskie peregrynacje - in memoriam

Bagna i torfowiska Biebrzy, jej fauna i flora unikatowe w skali świata, depozyt natury dla przyszłych pokoleń. Wszechobecna komercja nieproszona i nachalna wciska się zewsząd za sprawą ludzi, którzy posiadając pieniądze uważają, że są koroną stworzenia. Zatem wszystko im wolno i wszystko im się należy. Obca im jest zasada życia, jaką na 300 lat przed Chrystusem wyartykułował Epikur: umiarkowanie uważamy za największe dobro nie dlatego, abyśmy w ogóle mieli poprzestawać na małym, ale dlatego, żebyśmy nauczyli się żyć skromnie w przeświadczeniu, że najlepiej korzystają z dóbr ci, którzy ich najmniej pożądają. Uczmy się cieszyć każdą chwilą, która nie jest bolesna… Chciałoby się rzec: co za czasy, co za ludzie. Czasami nie mogę oprzeć się wrażeniu, że żyjemy w eschatonie.

Więcej…

Listy Pliniusza Młodszego do Kalpurni I w.n.e. (z cyklu oblicza mistrzów)

…Pliniusz zapewnia swoją Kalpurnię. Piszesz, że moja nieobecność niemało Cię dręczy, a jedyną pociechę w tym znajdujesz, że zamiast mnie masz moje zwoje i nieraz nawet kładziesz je na tym miejscu, gdzie ja sam przebywałem. Dobrze mi, że mnie szukasz, miło, że zadowalasz się taką pociechą.

Więcej…

List Gustawa Flauberta do Colet (z cyklu oblicza mistrzów)

…mężczyzna kochający swą praczkę będzie z nią zaznawał rozkoszy, mimo iż będzie wiedział, że jest głupia; ale jeżeli kobieta kocha prostaka, jest to zapoznany geniusz, dusza wybrana itd., tak iż wskutek tej wrodzonej skłonności do zezowania nie widzą one prawdy, gdy ją się spotyka, ani piękna tam, gdzie ono się znajduje.

Więcej…

List Wolfganga Amadeusza Mozarta do Konstancji (z cyklu oblicza mistrzów)

Tymczasem wszystkiego dobrego - korzystaj ze swojego
błazna stołowego, ale myśl o mnie, mów o mnie i kochaj
mnie zawsze tak, jak ja zawsze będę kochał moją
Stanzi-Marini i jej... Stu!... knaller..., paller..., sznip..., sznap...,
sznur..., sznepperl..., snai!

Więcej…

Lili Marleen – szlagier czasu strasznej wojny

Norbert Schultze skomponował muzykę do piosenki „Lili Marleen” w 1938 roku do tekstu Hansa Leipa z 1915 r. Piosenka stała się wielkim przebojem muzycznym w czasie II wojny światowej. Zawdzięczała go nie tylko własnej urodzie, ale i ekspresyjnemu wykonaniu aktorki niemieckiej o obywatelstwie amerykańskim - Marleny Dietrich, występującej dla żołnierzy amerykańskich.

Więcej…

Dietetyka

Ogólne zasady żywienia w cukrzycy cz.2

Tłuszcze należy spożywać w ograniczonych ilościach. Ich głównym źródłem powinny być oleje roślinne i margaryny miękkie. Oliwa z oliwek i olej rzepakowy zawierają jedno-nienasycone kwasy tłuszczowe, mogą być więc spożywane na surowo lub stosowane do obróbki termicznej potraw. Olej słonecznikowy i sojowy to źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego powinny być spożywane jedynie na surowo. Nie zaleca się spożywania smalcu i słoniny. Zawartość tłuszczu w diecie chorego na cukrzycę powinna dostarczyć 30–35% wartości energetycznej diety. Tłuszcze nasycone powinny stanowić mniej niż 10% wartości energetycznej diety.

Więcej…

Ogólne zasady żywienia w cukrzycy cz.1

Stanowisko lekarzy jest takie, że żywienie chorych z cukrzycą opiera się na zasadach racjonalnego żywienia ludzi zdrowych. Normy dziennego zapotrzebowania na energię, podstawowe składniki odżywcze, a także witaminy i składniki mineralne są opracowane i od dawna dostępne. Naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji, gdzie szacunkowo (dawnej mówiło się „na oko”) można ocenić na podstawie menu dziennego, mianowicie jaka była kaloryczność dzienna, czy nie za duża w stosunku do spalania cukru przez organizm i czy niezbędne składniki tj, główne grupy pokarmowe (białka, tłuszcze i właśnie węglowodany złożone) makro i mikroelementy, witaminy i woda zostały w należny sposób uzupełnione.

Więcej…

Nadmiar przeciwutleniaczy może szkodzić

Większość doniesień prasowych podkreśla pozytywne skutki zjadania przeciwutleniaczy. Dzieję się tak, gdy naszym głównym źródłem przeciwutleniaczy jest żywność. Jeżeli jednak przesadzimy z przyjmowaniem przeciwutleniaczy jako suplementów, może to wywołać również negatywne skutki – donoszą naukowcy z Kansas State University. Badacze sprawdzali możliwość poprawienia metabolizmu mięśni szkieletowych, poprzez wykorzystanie przeciwutleniaczy. Paradoksalnie okazało się, że zbyt duża dawka przeciwutleniaczy daje efekt odwrotny. Przeciwutleniacze usuwając ze środowiska nadtlenek wodoru, który co prawda jest silnym utleniaczem, ale z drugiej strony wspomaga rozszerzanie się małych naczyń krwionośnych.

Więcej…

Jeszcze raz o żywieniu z epoki paleolitu

Bardzo interesującym zjawiskiem jest rozwój ruchu paleo, którego zwolennicy odrzucają oficjalny paradygmat medyczno-żywieniowy i jego narzędzia badawcze, jako błędne z antropologicznego i ewolucyjnego punktu widzenia.

Więcej…

Zdrowe odżywianie – krytycznie

Zalecenia dotyczące tzw. „zdrowego odżywiania” wyrządziły ludziom wiele złego, a współczesna nauka o żywieniu stwarza jedynie pozory naukowości. Historia zmagań konkurencyjnych paradygmatów: hipotezy węglowodanowej i hipotezy tłuszczowo-cholesterolowej w leczeniu chorób cywilizacyjnych jest pouczająca. Ta pierwsza wywiedziona z badań nad otyłością, koncentrowała się nad szkodliwą rolą węglowodanów, których nadmiar w diecie powoduje problemy z przemianą materii i w rezultacie otyłość i cukrzycę typu 2 – oraz przyczynia się do wielu schorzeń cywilizacyjnych. Hipoteza tłuszczowo-cholesterolowa jest jej zaprzeczeniem. Wywiedziona z poszukiwań przyczyn choroby wieńcową za problemy zdrowotne obwinia tłuszcze, szczególnie tłuszcze nasycone. To one mają wywoływać choroby serca, bo podnoszą poziom „złego” cholesterolu oraz powodują otyłość (teoria bilansu energetycznego).

Więcej…

Licznik odwiedzin

737465
dzisiajdzisiaj171
wczorajwczoraj135
w tym tygodniuw tym tygodniu646
w tym miesiącuw tym miesiącu1794