Zapytanie od p. Wojciecha S.

Pytanie:

Od 30 lat leczę się insuliną. Od 10 lat intensywnie. Obecnie jako bazę przyjmuję Gensulin N w 2 wstrzyknięciach i przed posiłkami Actrapid. Jednak i tak często w godzinę po posiłkach mam glikemię powyżej 200mg%. Nadmieniam, że jestem aktywny zawodowo, częste wyjazdy służbowe leżą w moich obowiązkach. Czy polecałby Pan Doktor zastąpienie w tym przypadku insuliny Actrapid – analogiem (i ewentualnie jakim)? Z wyrazami szacunku Wojciech S.

Odpowiedź:

 

Witam i pozdrawiam. O tyle jestem w kłopocie, iż lekarz opiniuje w takich sprawach wyłącznie po osobistym zbadaniu chorego. Niemniej najogólniej można powiedzieć, że insulinowanie pańskie jest anachroniczne. Poza tym prawdopodobnie szwankuje relacja czasowa insuliny względem alimentacji.

Tutaj zaczynają się schody, mianowicie odstępy czasowe między posiłkami, regularność ich spożywania, skład, dobór produktów, sposób obróbki termicznej, wreszcie czas i „technika jedzenia” a także miejsce iniekcji, z jakiego pena, jakie ma pan umiejętności „ścinania cukrów poposiłkowych” (indeks gliikemiczny, „pompa mięśniowa” na szczycie glikemii i wreszcie płyny, uzupełnienie potasu i magnezu, mikroelementów itd). Proszę Pana, ludzie jednak istotnie różnią się między sobą, także w tym względzie. Każdy ma swój algorytm ścinania „Alp” w kierunku, no powiedzmy w stronę „Gór Świętokrzyskich”. Byty mógłbym tworzyć, tylko po co. Albo Pan to wszystko wie i stosuje albo... no właśnie. Jeżeli chce Pan mojej konsultacji to proszę postąpić tak jak to opisałem na stronie. Co do analogów tzw. bezszczytowych – okołodobowych (glargina, detemir) są one w powszechnym użyciu, szczególnie w systemach bolus/basal, na jakim i Pan pozostaje. Te systemy w przełożeniu na konkretnego chorego są indywidualnie zmienne i wymagają ciągłej akomodacji, choćby ze względu na tak aktywny tryb życia, jaki Pan prowadzi. W dalszym ciągu jednak chory musi sam opłacić suplementację tymi analogami, na dzień dzisiejszy nie są refundowane przez NFZ. Do rozważenia i sprawdzenia u Pana pozostają ultraszybkie analogi okołoposiłkowe, wkomponowane w styl pańskich rytmów okołodobowych.

Dr n. med. Zygmunt Trojanowski diabetolog i internmista