ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski

specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii


dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady dietetyka w zakresie chorób cywilizacyjnych

Zapisy nr tel.: 602-395-601

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski
specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii

dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady w zakresie chorób cywilizacyjnych

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

Badanie moczu w kierunku cukromoczu (glukozurii) i wydalania z moczem ketokwasu (ketonurii), wskaźników niewyrównania metabolicznego w cukrzycy przepowiadających kwasicę ketonową lub nawet stan śpiączki cukrzycowej.

Kiedy chory jest ostro niewyrównany metabolicznie jego organizm nie potrafi spalać glukozy (brak lub ostry deficyt insuliny) w sposób dostarczający organizmowi energii do życia i większość jej ucieka do moczu (cukromocz). Organizm w tych okolicznościach czerpie energię za spalania tłuszczów, a wytworzone w tym procesie ciała ketonowe trafiają do moczu. Gdy chory nie jest rozpoznany co do zagrożenia kwasicą ketonową, to poprzez stan przedśpiączkowy, może ulec śpiączce cukrzycowej, która nadal jest stanem zagrożenia życia i wymaga pilnego leczenia w oddziałach szpitalnych intensywnego nadzoru medycznego. Dlatego każdy mój podopieczny wyposażony jest w test paskowy do oznaczania stężenia glukozy i ciał ketonowych (kwasu acetooctowego) w moczu.

Moi chorzy zazwyczaj wykonują to badanie podsuwając odpowiednio pasek pod strumień świeżego moczu. Dokładnie po 15 sekundach od zwilżenia pól indykatorowych paska - moczem odczytują zawartość ciał ketonowych a po 30 sekundach zawartość glukozy, na podstawie porównania barwnych skal na opakowaniu pasków ze stopniem zakolorowania 2 okienek indykatorowych na pasku. W prawidłowo leczonej cukrzycy wynik na obecność glukozy w moczu powinien być ujemny. Pole barwne dla glukozy na pasku odpowiadające na skali stężeniu 100mg/dl (5,5 mmol/l) tzw. ślad glukozy w moczu, szczególnie gdy się powtarza, może przemawiać za epizodami hiperglikemii (przecukrzenia krwi) powyżej tzw. progu nerkowego czyli 180 mg% (10mmol/l) i to w dłuższych przedziałach czasu (kilku godzin). Większe stężenia glukozy w moczu (500 mg/dl (28 mmol/l), 1000 mg/dl (56 mmol/l) oraz powyżej 2000 mg/dl (111 mmol/l) powtarzalne i narastające w czasie, przemawiają za możliwością ostrego niewyrównania metabolicznego i tym samym wymagają energicznych działań leczniczych. Taki stan dużego cukromoczu zazwyczaj konweniuje z obecnością ciał ketonowych, których ilość w moczu dość szybko może narastać szczególnie w cukrzycy typu 1. U dzieci od śladowych ilości 5 mg/dl (0,5 mmol/l) do zawartości średniej 40 mg/dl (4 mmol/l) aż do wysokich stężeń typowych dla stanu przedśpiączkowego 80-160 mg/dl (8-16 mmol/l) ketokwasów w moczu, dochodzi bardzo szybko w ciągu kilku do kilkunastu godzin. U ludzi zdrowych ślad kwasu acetooctowego w moczu pojawia się dość często (głodówka, forsowny długotrwały wysiłek fizyczny, na czczo w fizjologicznej ciąży) nie jest to jednak stan patologiczny. U osób zdrowych odtłuszczających ciało może być nawet probierzem deficytu kalorycznego zamierzonego podczas głodówek i półgłodówek leczniczych. Aby uniknąć wyników fałszywie dodatnich lub ujemnych nie należy do badania używać pasków przeterminowanych lub źle przechowywanych. Wielkość cukromoczu i ketonurii powinno rozpatrywać się razem w kontekście sytuacji klinicznej chorego. Szereg leków, suplementów oraz substancji zmieniających kolor moczu może wpływać na zafałszowanie wyników dlatego interpretacja wyniku testu na glukozę i aceton w moczu należą do lekarza lub pielęgniarki diabetologicznej. Z czasem chory nabywa wprawy w unikaniu błędów w posługiwaniu się tą orientacyjną metodą, bardzo przydatną jednak w rozpoznawaniu istotnych zagrożeń wynikających z ostrego niewyrównania cukrzycy. Apeluję do moich podopiecznych aby nie przynosili zużytych pasków (Keto-Diastix) zbieranych pieczołowicie pod kątem wizyty jako dowód, że nie mają cukromoczu lub odwrotnie, że nadal jest obecny. Interpretacja testu paskowego odbywa się w ściśle określonym czasie od kontaktu z moczem tj. po 15 sekundach dla ciał ketonowych i po 30 sekundach dla glukozy w moczu. Po tym czasie zużyte paski należy wyrzucić a wynik zapisać w sposób omówiony wcześniej przez pielęgniarkę.

 

Dr Zygmunt Trojanowski diabetolog

Przy wyniku ponad 20 pkt ze względu na wysokie ryzyko cukrzycy zgłoś się do diabetologa w celu weryfikacji.

Nasze pasje i zainteresowania

Nasze biebrzańskie peregrynacje - in memoriam

Bagna i torfowiska Biebrzy, jej fauna i flora unikatowe w skali świata, depozyt natury dla przyszłych pokoleń. Wszechobecna komercja nieproszona i nachalna wciska się zewsząd za sprawą ludzi, którzy posiadając pieniądze uważają, że są koroną stworzenia. Zatem wszystko im wolno i wszystko im się należy. Obca im jest zasada życia, jaką na 300 lat przed Chrystusem wyartykułował Epikur: umiarkowanie uważamy za największe dobro nie dlatego, abyśmy w ogóle mieli poprzestawać na małym, ale dlatego, żebyśmy nauczyli się żyć skromnie w przeświadczeniu, że najlepiej korzystają z dóbr ci, którzy ich najmniej pożądają. Uczmy się cieszyć każdą chwilą, która nie jest bolesna… Chciałoby się rzec: co za czasy, co za ludzie. Czasami nie mogę oprzeć się wrażeniu, że żyjemy w eschatonie.

Więcej…

Listy Pliniusza Młodszego do Kalpurni I w.n.e. (z cyklu oblicza mistrzów)

…Pliniusz zapewnia swoją Kalpurnię. Piszesz, że moja nieobecność niemało Cię dręczy, a jedyną pociechę w tym znajdujesz, że zamiast mnie masz moje zwoje i nieraz nawet kładziesz je na tym miejscu, gdzie ja sam przebywałem. Dobrze mi, że mnie szukasz, miło, że zadowalasz się taką pociechą.

Więcej…

List Gustawa Flauberta do Colet (z cyklu oblicza mistrzów)

…mężczyzna kochający swą praczkę będzie z nią zaznawał rozkoszy, mimo iż będzie wiedział, że jest głupia; ale jeżeli kobieta kocha prostaka, jest to zapoznany geniusz, dusza wybrana itd., tak iż wskutek tej wrodzonej skłonności do zezowania nie widzą one prawdy, gdy ją się spotyka, ani piękna tam, gdzie ono się znajduje.

Więcej…

List Wolfganga Amadeusza Mozarta do Konstancji (z cyklu oblicza mistrzów)

Tymczasem wszystkiego dobrego - korzystaj ze swojego
błazna stołowego, ale myśl o mnie, mów o mnie i kochaj
mnie zawsze tak, jak ja zawsze będę kochał moją
Stanzi-Marini i jej... Stu!... knaller..., paller..., sznip..., sznap...,
sznur..., sznepperl..., snai!

Więcej…

Lili Marleen – szlagier czasu strasznej wojny

Norbert Schultze skomponował muzykę do piosenki „Lili Marleen” w 1938 roku do tekstu Hansa Leipa z 1915 r. Piosenka stała się wielkim przebojem muzycznym w czasie II wojny światowej. Zawdzięczała go nie tylko własnej urodzie, ale i ekspresyjnemu wykonaniu aktorki niemieckiej o obywatelstwie amerykańskim - Marleny Dietrich, występującej dla żołnierzy amerykańskich.

Więcej…

Dietetyka

Nadmiar przeciwutleniaczy może szkodzić

Większość doniesień prasowych podkreśla pozytywne skutki zjadania przeciwutleniaczy. Dzieję się tak, gdy naszym głównym źródłem przeciwutleniaczy jest żywność. Jeżeli jednak przesadzimy z przyjmowaniem przeciwutleniaczy jako suplementów, może to wywołać również negatywne skutki – donoszą naukowcy z Kansas State University. Badacze sprawdzali możliwość poprawienia metabolizmu mięśni szkieletowych, poprzez wykorzystanie przeciwutleniaczy. Paradoksalnie okazało się, że zbyt duża dawka przeciwutleniaczy daje efekt odwrotny. Przeciwutleniacze usuwając ze środowiska nadtlenek wodoru, który co prawda jest silnym utleniaczem, ale z drugiej strony wspomaga rozszerzanie się małych naczyń krwionośnych.

Więcej…

Jeszcze raz o żywieniu z epoki paleolitu

Bardzo interesującym zjawiskiem jest rozwój ruchu paleo, którego zwolennicy odrzucają oficjalny paradygmat medyczno-żywieniowy i jego narzędzia badawcze, jako błędne z antropologicznego i ewolucyjnego punktu widzenia.

Więcej…

Zdrowe odżywianie – krytycznie

Zalecenia dotyczące tzw. „zdrowego odżywiania” wyrządziły ludziom wiele złego, a współczesna nauka o żywieniu stwarza jedynie pozory naukowości. Historia zmagań konkurencyjnych paradygmatów: hipotezy węglowodanowej i hipotezy tłuszczowo-cholesterolowej w leczeniu chorób cywilizacyjnych jest pouczająca. Ta pierwsza wywiedziona z badań nad otyłością, koncentrowała się nad szkodliwą rolą węglowodanów, których nadmiar w diecie powoduje problemy z przemianą materii i w rezultacie otyłość i cukrzycę typu 2 – oraz przyczynia się do wielu schorzeń cywilizacyjnych. Hipoteza tłuszczowo-cholesterolowa jest jej zaprzeczeniem. Wywiedziona z poszukiwań przyczyn choroby wieńcową za problemy zdrowotne obwinia tłuszcze, szczególnie tłuszcze nasycone. To one mają wywoływać choroby serca, bo podnoszą poziom „złego” cholesterolu oraz powodują otyłość (teoria bilansu energetycznego).

Więcej…

Dieta śródziemnomorska- niekończąca się opowieść

Podstawą diety są produkty roślinne: zboża, warzywa, owoce, rośliny strączkowe, orzechy, nasiona, oliwa, zioła i przyprawy. Powinno się je jadać codziennie, praktycznie w każdym posiłku. Mieszkańcy wiejskich obszarów Krety w latach 50–tych byli ubodzy, tanie i łatwo dostępne produkty roślinne stanowiły podstawę ich pożywienia (jedli z upodobaniem nawet dziko rosnącą zieleninę w potrawie o nazwie horta). Zwyczaje żywieniowe zrodzone z biedy zapewniły Grekom długie i zdrowe życie.  Dzisiaj wszystko się zmieniło. Cywilizacja globalna zrównała wszystkich, także pod względem preferencji podniebiennych.

Więcej…

Czy pijemy wystarczającą objętość wody dla zachowania zdrowia?

Picie wody zapobiega odwodnieniu, usprawnia pracę jelit, uśmierza ból, pomaga zwalczyć nadmierny apetyt, nawilża skórę, zapobiega wysuszeniu śluzówek, pozwala lepiej kontrolować cukrzycę. Statystyczny Polak w ciągu dnia wypija 1,5 litra płynów a 6 mln z nas pije jeszcze mniej - 1,20 litra. Rekomendowaną objętość płynów (1,6 litra dziennie dla kobiet i 2 litry dla mężczyzn) pije jedynie 40 %Polek i 22 % Polaków. 43 % wypijanych przez statystycznego Polaka w ciągu dnia płynów stanowią napoje gorące z dodatkiem cukru. Woda stanowi zaledwie 28 % przyjmowanych płynów a zalecane jest, aby było to 60-80 %.

Więcej…

Licznik odwiedzin

360802
dzisiajdzisiaj212
wczorajwczoraj440
w tym tygodniuw tym tygodniu1844
w tym miesiącuw tym miesiącu6958